Domov Novinky MacBook má len jeden port, za ostatné si priplatíte

MacBook má len jeden port, za ostatné si priplatíte

Zdielať

Ako sme už informovali, Apple predstavil nový, 12“ MacBook, ktorý je najtenší notebook od tejto spoločnosti v histórii. Už na prvý pohľad je vidieť, že si výrobca dal záležať na minimálnych rozmeroch aj hmotnosti. Ako daň ale za to je absencia všetkých portov, kedže na ňom nájdeme len jack 3,5 mm a jeden USB-C port, ktorý je síce obojstranný, avšak to je len minimálna výhoda oproti tomu, že tento jediný port musí obstarávať napájanie, príslušenstvo aj výstupy.

macbook port

Problém nastáva už pri bežnom nabíjací MacBooku, adaptér sa totiž pripája do USB-C portu. Nastáva teda nepríjemná situácia, keď nie je k dispozícií žiaden port na pripojenie USB zariadenia, telefónu alebo výstupu na televíznu obrazovku. Riešenie tu ale je, avšak rozhodne sa nebude nikomu páčiť. Apple totiž ponúka adaptéry, ktoré pripojíte do tohto portu. A cena? 79 dolárov za kus.

macbook port 01

Na tomto adaptéri sú USB-C a USB 3.0 porty, tretí si možno zvoliť buď HDMI, VGA alebo DisplayPort. Na pripojenie základného príslušenstva bude potrebné so sebou nosiť niekoľko adaptérov. Apple argumentuje bezdrôtovým prenosom údajom, avšak to je riešenie, ktoré je v dnešných podmienkach nereálne.

Pýtať 79 dolárov za malý kúsok drôtu s niekoľkými portami je trúfalé. Výhoda je ale v tom, že to poženie ostatných výrobcov k prevzatiu štandardu USB-C, čím by sa tento port mohol rýchlejšie rozšíriť aj do iných zariadení. Pre tých, čo si ale plánujú kúpiť nový Macbook máme jedno odporúčanie: počkajte, kým alternatívny výrobcovia uvedú na trh svoje adaptéry, ktoré budú určite stáť len zlomok ceny originálu.

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Aktuálna cena Apple MacBook MF855SL/A v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Aktuálna cena Apple MacBook MJY32SL/A v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Aktuálna cena Apple MacBook MK4M2SL/A v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Aktuálna cena Apple MacBook MF865SL/A v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Aktuálna cena Apple MacBook MJY42SL/A v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Aktuálna cena Apple MacBook MK4N2SL/A v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Zdroj: Liliputing