Domov Novinky Intel predstavuje prvé Xeon SoC čipy

Intel predstavuje prvé Xeon SoC čipy

Zdielať

Spoločnosť Intel je známa ako výrobca procesorov, ktorá investuje veľa prostriedkov na ďalší vývoj a výskum. Práve to je aj dôvod, prečo sú jeho procesory najpokrokovejšie a využívajú technológie, ktoré sú pre konkurentov hudba budúcnosti. Aj keď modelová rada Intel Atom už má niekoľko SoC (System on Chip) modelov určených pre smartfóny a tablety, výrobca uviedol dva nové Xeon SoC čipy, ktoré sú určené pre výkonnejšie zariadenia.

intel xeon d

SoC čipy v sebe integrujú procesorové jadrá, grafický akcelerátor aj čipset do jedného kusu kremíka, čo umožňuje zmenšiť zariadenia na minimálnu veľkosť. Vďaka vývoju už aj takéto čipy majú vysoký výkon, čo by mal byť aj prípad týchto dvoch nováčikov – Intel Xeon D-1520 a Intel Xeon D-1540.

Čipy sú vyrobené pomocou 14 nm technológie a dosahujú TDP do 45 Wattov, čo by podľa slov výrobcu malo zaručiť niekoľkonásobne vyšší výkon ako napríklad model Intel Atom C2750. Výkon ich tak predurčuje na použitie v dátových centrách, webhostingových spoločnostiach alebo zariadeniach NAS.

intel xeon soc 01

Oba čipy obsahujú dve 10 Gbps ethernetové rozhrania, PCI Express 3.0 a PCI Express 2.0 rozhrania, šesť SATA III portov, štyri USB 3.0, možnosť až 128 GB RAM DDR4 a majú integrované aj 12 MB L3 cache. Rozdiel medzi modelmi D-1520 a D-1540 je ten, že prvý integruje štyri jadrá taktované na 2,2 GHz, zatiaľ čo výkonnejší má až 8 procesorových jadier, ktoré pracujú na frekvencií 2 GHz.

Oba procesory obsahujú aj funkciu HyperThreading, čo vytvorí dvojnásobok virtuálnych jadier. Aj keď boli čipy predstavené len nedávno, čoskoro by sa mali objaviť už v prvých zariadeniach. Kedže Intel stavil na radu Xeon, ktorá je synonymom pre vysoký serverový výkon, môžeme očakávať naozaj vysoký výkon a hoci momentálne pre takéto čipy je málo zmysluplného využitia, o niekoľko rokov budú možno práve aj tieto čipy jadrom internetu vecí či nositeľnej elektroniky.

Zdroj: Hexus