Domov Novinky Fínskom otriasol kyberútok hackera na psycho kliniku

Fínskom otriasol kyberútok hackera na psycho kliniku

Zdielať

Fínsku psychoterapeutickú kliniku vydiera neznámy hacker, ktorý získal informácie o mentálnom stave pacientov a hrozí zverejnením citlivých osobných údajov.

Fínska polícia minulý týždeň informovala o prelomení ochrany databázy jedného z najväčších psychoterapeutických centier v krajine. Zneužité mali byť osobné údaje desiatok tisíc ľudí. Podľa fínskeho spravodajcu ukradnuté údaje pozostávajú z mien pacientov, telefónnych čísel, e-mailov či čísel sociálneho zabezpečenia. Ide však aj o citlivé údaje o psychickom zdraví a poznámky z terapeutických sedení pacientov. Samozvaný „ransom_man“ najprv zverejnil na anonymnej stránke v rámci siete Tor informácie o stovke pacientov. Nasledujúce dni pribudli ďalšie dve stovky. Napokon bola stránka záhadne vymazaná. Podľa orgánov činných v trestnom konaní obete naďalej dostávali výhražné e-maily o možnosti zverejnia ich údajov, v prípade, že nezaplatia určitú sumu eur. Hacker za nezverejnenie zvyšku dotknutých informácií požaduje výkupné dokopy až 450 tisíc eur v bitcoinoch.

K narušeniu databázy Vastaamo malo dôjsť niekedy medzi novembrom 2018 a marcom 2019, kedy mali byť zneužité zraniteľnosti odstránené. Otázkou však ostáva, prečo hacker s publikovaním svojho úlovku čakal až doteraz. Podľa nateraz dostupných informácií sa narušiteľ do databázy dostal vďaka jej nedostatočnému zabezpečeniu. Citlivé údaje pacientov neboli zašifrované, pričom aj heslo do systému malo byť veľmi slabé. Dotknutá fínska klinika, vo svojom vyhlásení uviedla, že polícia už začala trestné stíhanie voči neznámym páchateľom. Prípadu sa ujalo i Fínske stredisko pre kybernetickú bezpečnosť. Podľa Mikka Hypponena, popredného fínskeho kyberbezpečnostného experta, má na potrestaní páchateľa záujem celá komunita: „Každý jeden profesionál v oblasti informačnej bezpečnosti vo Fínsku sa útočníka snaží vypátrať.“

Fínska premiérka Sanna Marin označila incident za šokujúci a deklarovala odhodlanie jej kabinetu podieľať sa na pomoci obetiam. Útok odsúdil aj prezident Sauli Niinistö, podľa ktorého ide o mimoriadne krutý trestný čin: „Dotýka sa nás to všetkých.“ Podľa posledných informácií z fínskych médií riaditeľ kliniky Ville Tapio vedel o probléme od začiatku roka 2019. Vo svojej funkcii tak skončil a vedie sa voči nemu súdne konanie.

Zdroj: CS