Domov Novinky Fínsko posilní odolnosť úradov simulovanými kyberútokmi

Fínsko posilní odolnosť úradov simulovanými kyberútokmi

Zdielať

10. októbra obdržalo 235 obcí a verejných inštitúcií vo Fínsku výhražnú správu od aktivistickej skupiny nazývanej #Tietovuoto321 (únik dát 321). Správa obsahovala ultimátum, v ktorom hackeri požadovali zaplatiť výkupné v bitcoinoch do určitého dátumu pod hrozbou uskutočnenia kybernetických útokov.

Tento scenár si pripravilo fínske Centrum pre registráciu obyvateľstva v rámci cvičenia s označením Taisto 19 (boj 19). Jeho cieľom je pripraviť rôzne subjekty fínskej verejnej správy na zvládnutie nového typu hrozby. Centrum, ktoré spadá pod ministerstvo financií, má za úlohu podporovať digitalizáciu spoločnosti a elektronické služby vo Fínsku. Ako koordinátor cvičenia si pre účastníkov pripravilo sériu rôznych cvičení a simulovaných kyberútokov na ich servery a webstránky, ktoré nadväzujú na výhražnú správu z októbra.

V rámci jednotlivých scenárov ich pripravia na zvládnutie DDoS útokov, ochranu súkromia a údajov alebo komunikáciu s novinármi. Doposiaľ sa uskutočnili dve takéto simulácie. Ďalšia je naplánovaná na tento týždeň. Podľa Kimma Rouskua, generálneho tajomníka Centra, reagovali organizácie na cvičenia nadšene. Dodal, že v posledných rokoch si začali uvedomovať nové typy hrozieb, ako aj fakt, že sa môžu stať terčom takéhoto útoku. Len v tomto roku sa s reálnymi kyberútokmi potýkali fínske mestá Lahti, Pori a Kokemäki.

Zdroj: Cybersec