Domov Novinky FBI a Europol opäť zasahovali, skončil DeepDotWeb

FBI a Europol opäť zasahovali, skončil DeepDotWeb

Zdielať

Európsky policajný úrad Europol v stredu informoval o ďalšej medzinárodnej operácii. Pod vedením amerického ministerstva spravodlivosti a FBI bola 6. mája zatvorená služba DeepDotWeb, ktorá poskytovala odkazy na webstránky a obchody na darknete. Informoval o tom Cybersec.

Úrady pritom len nedávno zatvorili webstránky dvoch darknet obchodov. V rovnakom čase úrady zadržali jej prevádzkovateľov vo Francúzsku a v Izraeli. Šlo o dvoch občanov Izraela z Tel Avivu a Ashdodu. Americký federálny súd ich obvinil z prania špinavých peňazí, ktoré získali ako províziu za sprostredkovanie nelegálneho obchodu. Príjmy dostávali za to, že ich webstránka poskytovala priamy prístup na darknet obchody s drogami, zbraňami, malvérom a ukradnutými údajmi z platobných kariet.

Obchodníci im peniaze vyplácali v kryptomenách. Celkovo išlo o viac ako 8 150 bitcoinov v hodnote 7,5 milióna eur. Obvinení sa snažili utajiť tieto príjmy presúvaním peňazí na iné bitcoinové adresy alebo bankové účty schránkových firiem, ktoré vlastnili. Operáciu viedlo americké ministerstvo spravodlivosti spolu so špeciálnou jednotkou FBI na boj proti obchodu s drogami na darknete J-CODE. Vyšetrovanie podporili aj Europol a úrady z Brazílie, Francúzska, Holandska, Izraela, Nemecka a Veľkej Británie.

Správa o zrušení webstránky napojenej na medzinárodný kyberzločin prichádza len pár dni po tom, ako Europol ohlásil zatvorenie dvoch darknet obchodov. Nemecké úrady vtedy zadržali troch ľudí napojených na obchod Wall Street Marketplace. Štvrtým bol 29-ročný Brazílčan Marcos Paulo De Oliveira-Annibale, ktorý v roli moderátora s prezývkou MED3LIN riešil spory medzi predajcami a zákazníkmi, a promoval obchod na webstránkach ako Reddit. Druhý obchod, Silkkitie, zatvorili fínske úrady začiatkom roka.

Zdroj: Cybersec