Domov Novinky EÚ skontroluje predinštalované aplikácie od Google

EÚ skontroluje predinštalované aplikácie od Google

Zdielať

Podľa vyjadrenia šéfky komisie pre hospodársku súťaž si spoločnosť upevňuje dominantné postavenie na trhu.

Android je mobilný operačný systém, ktorý, na rozdiel od iOS, môže prakticky každý výrobca smartfónov použiť pre svoje produkty. Aj to prispelo k vyššej variabilite ponuky a tiež k jeho vyššiemu rozšíreniu. Pokiaľ však chce výrobca do svojho smartfónu integrovať Google Play Store, čo je oficiálny zdroj väčšiny aplikácií pre Android, musí splniť prísne dané podmienky Googlu.

Medzi ne patrí povinná inštalácia prehliadača Chrome a aplikácie Google Search. Bez splnenia týchto podmienok nebude výrobcovi umožnené používať Play Store a ani iné služby. Cieľ týchto podmienok je jasný: snaha firmy upevniť si svoje dominantné postavenie na trhu prehliadačov a vyhľadávacích služieb v najrozšírenejšom mobilnom operačnom systéme.

Používané praktiky sa však nepáčia šéfke komisie pre hospodársku súťaž Margethe Vestagerovej. Poukazuje na to, že gigant si vynucovaním stanovených podmienok pre výrobcov zaisťuje dominantné postavenie a využíva svoju pozíciu na obmedzovanie konkurencie. Google už v minulosti, v roku 2016, dostal pokutu od Európskej únie vo výške 2,4 miliardy eur. Bolo to za úmyselné znevažovanie konkurenčných obchodov s aplikáciami v prospech svojho vlastného.

V reakcii na vyjadrenie šéfky komisie, spoločnosť argumentuje, že potrebuje zarábať peniaze, aby mohla udržať systém otvorený a nikoho nenúti inštalovať jej aplikácie. Avšak ak chce výrobca nainštalovať niektoré z nich, musí si nainštalovať celú kolekciu. Z regulácií EÚ na ochranu spotrebiteľov a súkromia, kam patria aj zákony ako GDPR, benefitujú hlavne zákazníci. Umožňujú im lepšie využiť produkt, za ktorý si zaplatili a zároveň poskytujú férovejšie podmienky pre hospodársku súťaž.

Z vyjadrení šéfky komisie sa dá vycítiť ďalší pripravovaný návrh zákona, ktorý by uľahčil používateľom využívanie alebo prechod na iný vyhľadávací nástroj a internetový prehliadač. Takýto krok by zároveň mohol byť impulzom pre regulátorov aj na iných veľkých trhoch, akým je napríklad ten americký.

Zdroj