Domov Novinky Ericsson oslavuje 140 rokov

Ericsson oslavuje 140 rokov

Zdielať

Už celých 140 rokov spoločnosť Ericsson, popredný globálny dodávateľ telekomunikačných technológií a služieb, mení priemyslové odvetvia a tiež spoločnosť ako celok. Prvá dielňa Larsa Magnusa Ericssona, ktorú otvoril 1. apríla 1876, mala rozlohu len 13 metrov štvorcových. Z týchto skromných pomerov vyrástla medzinárodná spoločnosť, ktorá v súčasnosti zamestnáva približne 115 tisíc ľudí, pôsobí v 180 krajinách sveta a vlastní 39 000 patentov.

ericsson_1

Príbeh spoločnosti Ericsson je plný dôležitých míľnikov. Ericsson stál na čele zmien, inovácií a vývoja celého radu technologických noviniek. Medzi najdôležitejšie míľniky tak patrí:

  • 1876 – Založenie spoločnosti
  • 1981 – Mobilné telefonovanie: V roku 1981 spustil Ericsson prvý poloautomatický mobilný telekomunikačný systém, NMT (Nordic Mobile Telephony) v Saudskej Arábii. Štandardy, podľa ktorých bol vybudovaný, tvoria základy GSM a moderných mobilných telekomunikačných technológií.
  • 1986 – Mobilný internet: technológia z dielne Ericssonu s názvom Mobitex umožnila prvý bezdrôtový obojsmerný dátový prenos v Severnej Amerike, čo odštartovalo začiatok dátovej komunikácie prostredníctvom mobilných telefónov.
  • 1998 – Bluetooth: Bezdrôtová technológia pomenovaná podľa dánskeho kráľa Haralda ”Blatanda” (Bluetooth) Gormssona sa stala celosvetovým štandardom pre prenos dát na krátku vzdialenosť. Do roku 2013 sa predalo viac ako 2,5 miliardy zariadení, podporujúcich technológiu Bluetooth. Bluetooth sa stáva štandardom pre IoT (Internet vecí) a M2M (Machine to Machine) komunikáciu.
  • 2009 – 4G: Ešte predtým, ako sa všeobecne rozšírili smartfóny, pomohol Ericsson vytvoriť štandard pre 4G komunikáciu. Spolu s ostatnými novátormi vybudoval štandard LTE a ako prvý na svete spustil živú LTE sieť.

Ericsson TV and Media Report 2

  • Súčasnosť – Technológie pre dobrú vec: Ako hlavný propagátor projektu Technology for good sa spoločnosť Ericsson zapája do aktivít v oblastiach klimatických zmien alebo humanitárnej pomoci. Za posledných 15 let existencie humanitárnej iniciatívy Ericsson Response zasahovali špeciálne vyškolení dobrovoľníci z radov zamestnancov Ericssonu pri katastrofách a krízach vo viac než 30 krajinách sveta, kde poskytovali najmä odborné rady v oblasti komunikačných technológií a vybavenia.
  • Budúcnosť – 5G: Ericsson je spolu so svojimi partnermi a poprednými operátormi z celého sveta hybnou silou rozvoja technológie 5G, ktorá bude znamenať väčšiu výkonnosť, flexibilitu, bezpečnosť, spoľahlivosť a oveľa menšiu latenciu a náklady na zariadenia. Technológia 5G umožní užívateľom napríklad stiahnuť celovečerný film vo vysokom rozlíšení za niekoľko sekúnd.
  • Budúcnosť – Inteligentná doprava: Platforma spoločnosti Ericsson revolučným spôsobom mení životy vodičov a prináša významnú hodnotu výrobcom automobilov. Ericsson sa už dnes podieľa na prevádzke autonómnych automobilov. Automobily pripojené na internet budú integrované so systémami verejnej dopravy a logistiky, čo zvýši bezpečnosť, efektivitu a udržateľnosť ciest, železníc a miest.

Zdroj: Ericsson