Domov Novinky E-maily odhaľujú cenzúru Facebooku a pokyny z CDC!

E-maily odhaľujú cenzúru Facebooku a pokyny z CDC!

Zdielať

E-maily odhaľujú úlohu CDC pri umlčovaní nesúhlasu pri korone.

Počas celej korony bolo CDC v neustálom kontakte s Facebookom a preverovalo, čo môžu používatelia na tejto sociálnej sieti povedať. Vďaka uniknutým e-mailom tak vieme, že sociálna sieť na pokyny tejto organizácii umlčiavala ľudí. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zohrávalo priamu úlohu pri kontrole povolených prejavov na sociálnych médiách počas korony. Dôverné e-maily, ktoré získal Reason, ukazujú, že moderátori Facebooku boli v neustálom kontakte s CDC a bežne žiadali vládnych zdravotníckych úradníkov, aby preverili tvrdenia týkajúce sa vírusu, opatrení na zmiernenie následkov, ako sú masky, a vakcín. Po tom, ako Elon Musk prevzal kontrolu nad Twitterom, umožnil niekoľkým nezávislým novinárom nahliadnuť do predchádzajúcej komunikácie spoločnosti s FBI, CDC, Bielym domom a vládnymi úradníkmi na iných miestach. Tieto odhalenia, ktoré sa stali známe ako Twitter Files, odhaľujú, že vládni byrokrati vyvíjali na sociálnu sieť výrazný tlak, aby obmedzil údajné tzv. dezinformácie týkajúce sa volieb, Huntera Bidena a COVID-19.

Súbory Facebooku, ktoré získala organizácia Reason v dôsledku žaloby štátu Missouri proti Bidenovej administratíve, odhaľujú, že CDC malo rozhodný a hlavný vplyv na to, o čom používatelia mohli diskutovať na platformách Meta: Facebook a Instagram. Správy odhaľujú prostredie, v ktorom CDC sledovalo moderátorské postupy firmy a pravidelne jej hovorilo, čo od nej chce. Napríklad v máji 2021 začali úradníci CDC rutinne preverovať tvrdenia o vakcínach COVID-19, ktoré sa objavili na Facebooku. Platforma ponechala na federálnej vláde, aby určila, ktoré tvrdenia sú (podľa nich) presné. Moderátor FB poznamenáva, že niektoré z uvedených tvrdení „by už boli porušujúce“ – čo je implicitné priznanie, že názor CDC na iné tvrdenia bude rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní, či platforma takýto obsah obmedzí. Sieť bola zjavne ochotným účastníkom tohto procesu; moderátori opakovane poďakovali CDC za „pomoc pri vyvracaní“. Medzi tvrdenia, ktoré CDC preverovalo, patrilo aj to, či je „COVID-19 vytvorený človekom“. CDC povedalo, že je to „teoreticky možné, ale veľmi nepravdepodobné“.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Počas niekoľkých mesiacov bolo v politike Meta zakázané používateľom tvrdiť, že korona mohla vzniknúť únikom z laboratória. Platforma túto politiku revidovala približne v tom istom čase, keď došlo k uvedenej výmene e-mailov. Do júla 2021 CDC nevyhodnocovalo len to, ktoré tvrdenia považuje za nepravdivé, ale aj to, či môžu „spôsobiť škodu“. V novembri potom Úrad pre kontrolu potravín a liečiv udelil deťom mimoriadne povolenie na očkovanie vakcínou COVID-19 od Pfizeru. Firma hrdo informovala CDC, že odstráni predtým údajné nepravdivé tvrdenia – „t.j. vakcína COVID nie je pre deti bezpečná“ – z Facebooku a Instagramu. Tiež poskytla CDC zoznam nových tvrdení o vakcínach a spýtala sa, či si vláda myslí, že by mohli „prispieť k odmietaniu očkovania“. CDC určilo, že toto označenie sa vzťahuje na všetky takéto tvrdenia. Meta následne tieto veci implementovala medzi svoje pravidlá a používateľov tvrdiac opak blokovala a cenzurovala.

Meta dala CDC de facto právomoc dohliadať na údajné (v tom čase tvrdenia považované, alebo tvrdené niektorými subjektami) dezinformácie na platformách o COVID-19; CDC zaujalo stanovisko, že v podstate každé chybné tvrdenie môže prispieť k váhaniu s očkovaním a spôsobiť spoločenskú škodu. To bol recept na rozsiahle umlčanie a masívnu cenzúru a blokáciu v rámci Facebooku a Instagramu na nepriamy príkaz federálnej vlády (resp. jej organizácie CDC). Meta často poskytovala CDC zoznamy tém súvisiacich s koronou, ktoré sa stali virálnymi, a žiadala o usmernenie, ako s nimi zaobchádzať. CDC informovala firmu, aby „dávala pozor“ na tzv. dezinformácie vyplývajúce z konkrétnych údajných (v tom čase považovaných) mylných predstáv. Meta tiež informovala CDC o kritike Anthonyho Fauciho, poradcu Bieleho domu pre COVID-19 a vedúceho Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID).

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Ak sa používateľom zdá tón komunikácie Meta príliš priateľský, treba poznamenať, že zamestnanci považovali vládnych zamestnancov CDC za svojich „kolegov“. V jednom z e-mailov spoločnosť diskutovala o poskytnutí prístupu uvedeným kolegom k „kanálu na nahlasovanie“ tzv. dezinformácií o COVID-19. Zoznam osôb s prístupom zahŕňal zamestnancov CDC, ako aj zamestnancov Reingold, komunikačnej firmy poskytujúcej poradenstvo vládnym zdravotníckym agentúram. Toto je len stručný prehľad správ, ktoré si CDC a Meta vymenili. Mali aj pravidelné konferenčné hovory. CDC, samozrejme, nebolo jedinou zložkou federálnej vlády zapojenou do tejto práce: Zamestnanci Bieleho domu tiež kritizovali spoločnosť za to, že dostatočne rýchlo neodstránila údajné dezinformácie. Samotný prezident Joe Biden v júli 2021 obvinil Facebook zo „zabíjania ľudí“.

Kladieme si otázku, či tieto odsúdenia zo strany Bidena a ďalších členov jeho administratívy – ktoré zahŕňali konkrétnu hrozbu represívnej regulácie, ak nebudú splnené požiadavky na väčšiu cenzúru – ovplyvnili rozhodnutie Meta delegovať moderovanie obsahu COVID-19 na CDC. V každom prípade je veľmi smutné, že sa opäť ďalšie podozrenie a predtým tzv. dezinformácia stala skutočnosťou, a pravdou. Americká spoločnosť, vlastniaca najväčšiu sociálnu sieť (a tiež komunikačnú platformu) cenzurovala a blokovala používateľov len na základe podkladov a názorov od CDC a iných štátnych inštitúcii, ktoré v tom čase presadzovali svoju verziu pravdy a hrali sa na ministerstvo jedinej pravdy, čo v demokratickej krajine (za akú USA mnohí považujú) rozhodne nemá svoje miesto.

Zdroj