Domov Novinky Dimensity 9400 ešte tento rok, unikli benchmarky

Dimensity 9400 ešte tento rok, unikli benchmarky

Zdielať

Bude to prvý čip od MediaTeku založený na 3 nm výrobnom procese.

Súčasný MediaTek Dimensity 9300 prišiel na trh v novembri minulého roka a od konkurencie sa odlišoval netradičným dizajnom, keď používal štyri veľké Cortex-X4 jadrá miesto jedného. Doplnil ich štvoricou Cortex-A720, pričom vynechal tzv. malé, úsporné jadrá. CEO Cai Lixing sa vyjadril o veľkom úspechu čipu a zdôraznil, že funkcie založené na umelej inteligencii budú pre budúce smartfóny čoraz dôležitejšie. Zároveň načrtol budúcnosť čipu, ktorý bude mať zrejme označenie Dimensity 9400, a očakáva sa vo štvrtom kvartáli tohto roku. Zároveň to bude prvý čip MediaTeku, ktorý bude vyrábaný novším 3 nm (N3E) výrobným procesom. Čo sa týka konfigurácie jadier, podľa skorých odhadov bude veľmi podobná súčasnému vlajkovému čipu, najväčším rozdielom bude nahradenie jedného Cortex-X4 jadra novším, zatiaľ nepredstaveným Cortex-X5 jadrom. Na internete sa objavili nepotvrdené špekulácie, že pôjde de facto o pretaktovanú verziu staršieho čipu.

Čip Dimensity 9300 v testoch výkonu preukázal pod záťažou, aj napriek absencii malých jadier, pomerne dobrú udržateľnosť výkonu. Po 40 minútach záťažového testu si uchoval 80% svojho výkonu, ktorý po následnom dlhšom testovaní klesol len málo, na 73% celkového výkonu. Zmyslom jedného veľkého jadra a viacero menších jadier, tak ako to má väčšina konkurencie, je redukovať spotrebovanú energiu a generované teplo. Výrobca tak ukázal, že zameriavať sa primárne na veľké jadrá môže byť tiež účinnou stratégiou. Nástupca Dimensity 9400 prinesie okrem zvýšenia tradičného výkonu aj vyšší výkon NPU, kde sa očakáva zvýšenie výkonu o 20% až 50% pri Large Language Modeloch ako Llama2 7B a o 15% rýchlejšie generovanie obrázkov cez Stable Diffusion v1.5. Zaujímavosť je nová správa, ktorá udáva, že MediaTek uzavrel partnerstvo s NVIDIA a ako GPU použije práve riešenie od tejto firmy namiesto zvyčajného ARM Mali/Immortalis, čo z čipu robí zaujímavého súpera pre budúci Exynos 2500, ktorý má používať jedno veľké Cortex-X5 jadro s viacero menšími jadrami a ako GPU použije riešenie od AMD.

Spolu s týmito informáciami na internet unikli aj skoré benchmarky novinky. Na vietnamskom fóre sa objavili výsledky benchmarkov z Geekbench 6.1 a tiež AnTuTu 10, ktoré okrem zatiaľ neuvedeného Dimensity 9400 ukazovali aj výkon, tiež ešte neuvedeného, Qualcomm Snapdragonu 8 Gen 4. SD v Geekbench teste tradične vyhrával v jednovláknových úlohách, riešenie od MTK si lepšie poradilo s multivláknovými operáciami. Pre zaujímavosť, rovnaká situácia nastala aj pri porovnávaní súčasných Dimensity 9300 a SD 8 Gen 3. V AnTuTu teste, MediaTek mal o 10% vyšší celkový výkon, konkrétne o 12% výkonnejšie CPU a o 7% vyššie GPU skóre. Snapdragon 8 Gen 4 a jeho primárne jadro dosiahnu takt 4 GHz, zatiaľ čo súčasná Gen 3 verzia vrcholí na 3,4 GHz. Pre porovnanie, vlajkový čip od Apple A17 Pro sa blíži tesne k hranici 3,78 GHz.

1, 2