Domov Novinky Dvojnohý robot dosiahol nový rekord v behu na 100 metrov

Dvojnohý robot dosiahol nový rekord v behu na 100 metrov

Zdielať

Pokus dvojnohého robota o najrýchlejší beh na 100 metrov je dosť pôsobivý.

Volá sa Cassie a tento pôsobivý výkon zvládol len za 24,73 sekundy. Robot vytvoril nový Guinnessov rekord v behu na 100 metrov v roku 2022 s priemernou rýchlosťou 4 m/s (14,4 km/h). Hoci rýchlosť bola oveľa nižšia, než akú dokáže dosiahnuť človek (9,58 sekundy u mužov stanovil Usain Bolt a 10,49 sekundy u žien Florence Griffith-Joyner), na robota je to však pôsobivé. Kolená Cassie boli inšpirované pštrosom, najrýchlejšie bežiacim vtákom na planéte. Vytvorili ju inžinieri z Oregonskej štátnej univerzity a vyrobilo ju ich oddelenie Agility Robotics.

Cassie však nie je najrýchlejší robot, aký existuje. Tento titul patrí WildCat: objemnému prototypu štvornohého robota. Vyvinula ho spoločnosť Boston Dynamics a dokáže vyvinúť rýchlosť 30,6 km/h. To, čím sa Cassie odlišuje, je jej dvojnohá konštrukcia. To umožňuje robotom prekonávať priestory určené pre ľudí spôsobom, ktorý je pre roboty chodiace po štyroch nohách nemožný. Tvorcovia Cassie tvrdia, že naberanie rýchlosti v skutočnosti nebolo najťažšou výzvou. Skutočnú výzvu pre tvorcov predstavovalo rozbiehanie a zastavovanie.

„Rozbeh a zastavenie v stoji sú ťažšie ako samotný beh, podobne ako je vzlet a pristátie ťažšie ako samotné lietanie,“ povedal profesor z OSU Alan Fern. Ďalšou prekážkou bolo, že robot bežal „naslepo“. Cassie nie je autonómny a nemá žiadne externé senzory. To znamená, že ju musí riadiť človek (predstavte si diaľkovo ovládané auto). Cassie predtým zabehla päťkilometrový beh, nedosiahla však rýchlosť, ktorá jej vyniesla svetový rekord. V skutočnosti jej trvalo 53 minút, kým túto vzdialenosť prekonala. „Toto je možno prvý dvojnohý robot, ktorý sa naučil behať, ale nebude posledný,“ povedal profesor robotiky na OSU Jonathan Hurst. „Myslím si, že pokrok sa bude ďalej zrýchľovať.“

Zdroj