Domov Novinky Budúci iMac bude používať procesor od AMD

Budúci iMac bude používať procesor od AMD

Zdielať

Najnovšie Apple iMacy a počítače Mac Pro používajú grafické karty od spoločnosti AMD a je pravdepodobné, že Apple bude chcieť toto partnerstvo rozšíriť aj o výrobu procesorov, prípadne čipov APU (Accelerated Processing Unit), ktoré by mali poputovať do budúcich iMacov.

Apple iMac 4K a 5K 02

Podľa nemenovaných zdrojov totiž AMD pripravuje tri nové čipy, všetky upravené na zákazku – jeden, ktorý bude pravdepodobne použitý v plánovanej hernej konzole Nintendo NX a dva ďalšie, ktoré by sa mohli objaviť v nových iMacoch. APU by rozhodne mal svoje miesto v týchto počítačoch, stačilo by ho totiž chladiť jedným chladičom narozdiel od chladenia procesoru a grafickej karty viacerými chladičmi naraz. Navyše, keďže má AMD dosť skúseností s výrobou grafických kariet, výkon by mal byť porovnateľný alebo lepší v porovnaní s tohtoročnými iMacmi. Tento systém pripomína ten, ktorý používajú herné konzoly tejto generácie, konkrétne PlayStation 4 a Xbox One.

AMD HSA

Tieto čipy by takisto mohli využiť aj technológiu HSA, ktorá inteligentne rozdeľuje prácu medzi procesorom a grafickou kartou pre najvyššie možné využitie výkonu. V prípade, že sa Apple rozhodne pre čip s touto technológiou, mal by niečo, čo konkurencia ešte nestihla dobehnúť a to je veľkou časťou ich marketingovej stratégie. AMD ďalej plánuje v októbri 2016 vydať procesory s novou architektúrou Zen, a keďže tohtoročné iMacy boli predstavené v októbri, je možné, že budúcoročné modely budú mať nové čipy s touto architektúrou.

Zdroj: WCCFtech