Domov Novinky Apple akceptoval vyššiu cenu procesorov od TSMC

Apple akceptoval vyššiu cenu procesorov od TSMC

Zdielať

TSMC stanovil cenu za procesor A16 Bionic pre Apple za 2,4-krát vyššiu ako pri predchodcovi.

Všetci sme si mysleli, že firma dala lacnejších modelov (iPhone 14 a iPhone 14 Plus) starší procesor preto, aby ich mohol odlíšiť od drahších modelov iPhone 14 Pro/ Pro Max. Takto by malo viac zákazníkov motiváciu kúpiť si drahšie telefóny s novými čipmi. Nové informácie, o ktorých informoval zdroj však zrejme naznačujú, že Apple mal ešte lepší dôvod na recykláciu A15 zo série iPhone 13 v tohtoročných modeloch iPhone 14, ktoré nie sú Pro. V novej správe sa uvádza, že gigant zaplatil za A16 viac ako dvakrát toľko, ako za A15. Ak je to pravda, firma ušetrila kopec peňazí tým, že porušila tradíciu a vybavila telefóny iPhone 14, ktoré nie sú profi, starším SoC. Zdroj dokonca tvrdí, že za každý čip A16 zaplatil 110 dolárov, zatiaľ čo A15 stojí 46 dolárov. Zaujímavosťou tiež je, že nový A16 Všetci označujú ako čip vyrobený 4 nm výrobným procesom, zatiaľ čo v skutočnosti ide vylepšený o 5 nm proces.

Apple nezvýšil ceny v USA za telefóny iPhone pre rok 2022, zatiaľ čo celý zvyšný svet, vrátane Slovenska dopláva s 0% zvýšenými cenami na vyššie náklady, čo rozhodne považujeme za nespravodlivé. Zdá sa, že budúci rok je pre firmu vhodným obdobím na zmenu cien iPhonov. Očakávame totiž, že sa dočkáme redizajnu série iPhone 15 vrátane konca portu Lightning, keďže sa pravdepodobne začne éra USB-C. Zároveň to môže znamenať aj zásah do rastu tržieb, pretože už nebude môcť nútiť používateľov, aby si na nových modeloch kupovali príslušenstvo, ktoré funguje len s proprietárnym portom Lightning. Okrem toho sa špekuluje, že Apple nahradí model Pro Max modelom iPhone 15 Ultra, čo by mohlo mať za následok vydanie doteraz najdrahšieho a najdrahšieho iPhonu (teda ešte drahšieho, ich ceny postupne a neustále len rastú, nielen najdrahších modelov, ale aj nižších a sme svedkami postupného zdražovania produktov).

Gigant by mohol odlišovať iPhone 15 Pro a iPhone Ultra nielen veľkosťou obrazovky. Napríklad prvú periskopovú kameru možno budúci rok nájdeme len na iPhone 15 Ultra. Ak sa tak skutočne stane jediným modelom, ktorý bude na budúci rok vybavený periskopovou kamerou, znamenalo by to, že zariadenie prinesie v porovnaní s iPhonom 15 Pro lepší optický zoom. V súčasnosti je jediným rozdielom medzi iPhonom 14 Pro a iPhonom 14 Pro Max väčšia obrazovka druhého menovaného (6,7″ vs 6,1″) a väčšia kapacita batérie (4323 mAh oproti 3200 mAh). Ceny čipov by mohli v dohľadnej budúcnosti naďalej rásť. TSMC plánuje od roku 2025 vyrábať 2 nm čipy.

Zdroj