Domov Novinky Instagram a Twitter údajne obmedzili účty Kanyeho Westa

Instagram a Twitter údajne obmedzili účty Kanyeho Westa

Zdielať

Instagram a Twitter uviedli, že obmedzili účty amerického rapera Kanyeho Westa pre príspevky označené za údajne antisemitské.

Hovorkyňa Twitteru v nedeľu pre agentúru AFP uviedla, že Westov účet bol zablokovaný z dôvodu porušenia zásad platformy sociálnych médií. Hovorca materskej spoločnosti Instagram Meta pre AFP uviedol, že skupina z Westovho účtu vymazala obsah  (bez uvedenia, o ktoré príspevky ide) pre porušenie svojich pravidiel. Instagram podľa rovnakého zdroja tiež obmedzil jeho účet, čo môže zahŕňať zabránenie zverejňovania príspevkov, komentárov alebo posielania súkromných správ. V tweete, ktorý už nie je na Westovom účte viditeľný, raper uviedol: „Dnes som trochu ospalý, ale keď sa zobudím, idem na smrtiaci podvod 3 NA ŽIDOV,“ čo zjavne odkazuje na kód pripravenosti americkej armády známy ako DEFCON.

Obmedzenia prichádzajú po tom, čo West, černošský umelec, ktorý si teraz hovorí Ye, vyvolal kontroverziu tým, že počas nedávneho parížskeho týždňa módy mal na sebe tričko s nápisom „White Lives Matter“ (Na životoch bielych záleží), čím si privlastnil slogan „Black Lives Matter“ (Na životoch čiernych záleží). Fráza „Black Lives Matter“ (Na životoch černochov záleží) sa stala výkrikom protestov proti v USA v liberálnych kruhoch proti tzv. rasizmu a údajnej policajnej brutalite, ktoré vyvolala vražda Georgea Floyda v roku 2020. V piatok 45-ročný West zverejnil na Instagrame zábery obrazovky z konverzácie s raperom Diddym, ktorý Westa vyzval kvôli tričku a jeho posolstvu.

„Použijem ťa ako príklad, aby som ukázal Židom, ktorí ti povedali, aby si mi zavolal, že ma nikto nemôže ohrozovať ani ovplyvňovať. Povedal som ti, že toto je vojna. Teraz si choď vybaviť nejaký kšeft,“ napísal. Príspevky boli odvtedy z platformy odstránené, ale obrázky sa stále dajú nájsť na internete. Následne na Twitteri uviedol, že sa zameria na Židov v príspevku, ktorý platforma zablokovala pre porušenie svojich pravidiel. Americký židovský výbor (AJC) obvinil Westa, že „podnecuje nenávisť voči Židom“. „Kanye West by mal prísť na to, ako vyjadriť svoj názor bez použitia antisemitizmu,“ uviedla organizácia.

Westovi, ktorý otvorene hovorí o svojich problémoch s bipolárnou poruchou, nie je cudzia žiadna kontroverzia, v marci mu už predtým zakázali zverejňovať príspevky na Instagrame na 24 hodín, a to uprostred ostrého rozvodu s hviezdou televíznej reality šou Kim Kardashian. Začiatkom tohto týždňa nemecký gigant v oblasti športového oblečenia Adidas uviedol, že prehodnocuje svoje partnerstvo s Westom po tom, ako sa mu údajne nepáčilo, ako značka propaguje svoje produkty. Minulý mesiac oznámil ukončenie spolupráce aj West a maloobchodná značka Gap.

Zdroj