Domov Novinky Vlády sledujú ľudí cez notifikácie smartfónov

Vlády sledujú ľudí cez notifikácie smartfónov

Zdielať

Demokratické vlády sledujú používateľov smartfónov prostredníctvom push notifikácií ich aplikácií.

Upozornil na to americký senátor  Ron Wyden v liste adresovanom ministerstvu spravodlivosti kde uviedol, že zahraniční predstavitelia požadujú tieto údaje od spoločností Google a Apple. Hoci podrobnosti boli skromné, v liste sa uvádza ďalšia cesta, ktorou môžu vlády sledovať smartfóny. Aplikácie všetkých druhov sa spoliehajú na push notifikácie, ktoré používateľov smartfónov upozorňujú na prichádzajúce správy, aktuálne správy a iné aktualizácie. Ide o zvukové „cinknutie“ alebo vizuálne indikátory, ktoré používatelia dostanú, keď im príde e-mail alebo keď ich športový tím vyhrá zápas. Používatelia si často neuvedomujú, že takmer všetky takéto oznámenia putujú cez servery spoločností Google a Apple.

To dáva týmto dvom spoločnostiam jedinečný prehľad o prevádzke prúdiacej z týchto aplikácií k ich používateľom a následne im to umožňuje „uľahčiť vládny dohľad nad tým, ako používatelia používajú konkrétne aplikácie,“ povedal Wyden. Požiadal ministerstvo spravodlivosti, aby „zrušilo alebo upravilo všetky politiky“, ktoré bránia verejnej diskusii o špehovaní push notifikácií. Apple vo svojom vyhlásení uviedla, že Wydenov list im poskytol priestor, ktorý potrebovali na to, aby sa s verejnosťou podelili o viac podrobností o tom, ako vlády monitorovali push oznámenia. „V tomto prípade nám federálna vláda zakázala zdieľať akékoľvek informácie,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. „Teraz, keď sa táto metóda dostala na verejnosť, aktualizujeme naše správy o transparentnosti tak, aby podrobne opisovali tieto druhy žiadostí.“

Google uviedol, že zdieľa Wydenov „záväzok informovať používateľov o týchto požiadavkách“. Ministerstvo spravodlivosti sa odmietlo vyjadriť k sledovaniu push notifikácií alebo k tomu, či bránilo spoločnostiam, aby o ňom hovorili. Wyden v liste uviedol ako zdroj informácií o sledovaní „tip“. Jeho zamestnanci tento tip bližšie nešpecifikovali, ale zdroj oboznámený so záležitosťou potvrdil, že zahraničné aj americké vládne agentúry žiadali od spoločností metadáta týkajúce sa push notifikácií, ktoré im mali napríklad pomôcť priradiť anonymných používateľov aplikácií na zasielanie správ ku konkrétnym účtom Apple alebo Google. Zdroj odmietol identifikovať zahraničné vlády, ktoré sa podieľajú na podávaní žiadostí, ale opísal ich ako demokratické krajiny, ktoré sú spojencami Spojených štátov.

Zdroj uviedol, že nevie, ako dlho sa takéto informácie takto zhromažďovali. Väčšina používateľov sa nad push notifikáciami príliš nezamýšľa, ale občas priťahujú pozornosť technológov kvôli náročnosti ich nasadenia bez odosielania údajov uvedeným spoločnostiam. Začiatkom tohto roka francúzsky vývojár David Libeau uviedol, že používatelia a vývojári často nevedia o tom, ako ich aplikácie posielajú údaje americkým technologickým gigantom prostredníctvom push notifikácií, a nazval ich „nočnou morou ochrany osobných údajov“.

Zdroj