Domov Novinky VK spúšťa RuStore, obchod s aplikáciami

VK spúšťa RuStore, obchod s aplikáciami

Zdielať

Ruská spoločnosť VK spustila domáci obchod s aplikáciami RuStore.

VK v stredu spustila domáci obchod s aplikáciami, ktorý je posledným krokom Kremľa na vytvorenie množstva domácich digitálnych služieb, ktoré by nahradili západných konkurentov. Spoločnosť VK, často označovaná za „ruský Facebook“, uviedla, že beta verzia obchodu s názvom RuStore bude od stredy k dispozícii pre používateľov systému Android. Apple a Google spoločnosti Alphabet, dva najväčšie obchody s aplikáciami na svete, obmedzili prístup pre ruských používateľov v reakcii na kroky Moskvy na Ukrajine. Kremeľ tlačí na rýchly rozvoj domácich digitálnych alternatív a urýchlil svoju niekoľkoročnú kampaň zameranú na kontrolu nad online priestorom, pričom obmedzil prístup k Instagramu a Facebooku, Twitteru a spravodajskej platforme Google. VK, ktorú čiastočne vlastní spoločnosť Gazprom Media a ktorá vlastní množstvo online služieb od platforiem sociálnych médií až po dodávku potravín, sa stala lídrom v pretekoch o nahradenie západných služieb.

RuStore vznikol s podporou ruského ministerstva pre digitálny rozvoj, komunikáciu a masmédiá, ako aj ruskej technologickej spoločnosti Yandex, najväčšieho veriteľa v krajine Sberbank a spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. „Vytvorenie ruského obchodu s aplikáciami je nevyhnutnou úlohou, ktorú diktujú trhové podmienky,“ uviedol minister komunikácií a médií Maksut Šadajev vo vyhlásení, v ktorom oznámil spustenie obchodu. Spoločnosť VK uviedla, že v obchode bolo pri spustení k dispozícii viac ako 100 aplikácií vrátane niektorých vládnych služieb a že každý deň pribúdajú ďalšie. „Som si istý, že o RuStore bude záujem medzi používateľmi aj vývojármi. Má všetko potrebné na to, aby sa stal najväčším ruským obchodom s aplikáciami,“ povedal generálny riaditeľ VK Vladimir Kirijenko.

Ruská vláda, ktorá v prvých týždňoch tzv. špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine čelila odlivu IT špecialistov, sľúbila technologickým spoločnostiam úľavy na dani z príjmu a zvýhodnené pôžičky, ako aj odklad vojenskej služby pre zamestnancov v snahe udržať ich v Rusku. Politici tiež vyzývajú používateľov, aby prešli k domácim poskytovateľom.

Zdroj