Domov Novinky Vinylové nosiče dosahujú rekordné čísla predajov

Vinylové nosiče dosahujú rekordné čísla predajov

Zdielať

Vinyl prvýkrát po 35 rokoch prekonáva CD, keď sa v roku 2022 sa predalo 41 miliónov platní.

Staronové platne teraz predstavujú viac ako 71% všetkých predajov fyzických nosičov. Predaj vinylových platní je na vzostupe. Je ťažké priblížiť súčasný trend. K tejto fáze prispievajú zberatelia, ktorí sa snažia rozširovať svoje zbierky, audiofili, ktorí dávajú prednosť bohatšiemu zvuku analógových nahrávok, a niekedy aj fantastické obaly albumov, ktoré sa k veľkým diskom dodávajú. Nech je to akokoľvek, nahrávací priemysel sa nesťažuje. Prvýkrát od roku 1987 predaj vinylových platní prekročil predaj kompaktných diskov. Podľa správy Recording Industry Association of America (RIAA) z konca roka 2022 analógové platne porazili svojich digitálnych bratrancov, keď sa ich predalo 41 miliónov kusov v pomere k 33 miliónom.

Rozdiel je ešte výraznejší, ak sa naň pozrieme z peňažného hľadiska. V minulom roku spotrebitelia minuli na CD len 482,6 milióna dolárov v porovnaní s 1,2 miliardy dolárov za vinyly. Starodávne médium sa na roku 2022 podieľalo 71,2% na všetkých príjmoch z fyzickej hudby. Vďaka zvýšenému záujmu o vinylové platne v posledných rokoch predaj drážkovaných platní od roku 2020 prevyšuje príjmy z predaja CD. Jednotkové dodávky však tento rok nakoniec zatienili vďaka 17% nárastu predaja vinylov a 18% poklesu predaja CD. Digitálne médiá však naďalej zostávajú najvýkonnejším odvetvím hudobného priemyslu. Po zložení všetkých digitálnych formátov vrátane streamovania sa celkové tržby vyšplhali o 6% na 15,9 miliardy dolárov v roku 2022, pričom digitálne médiá zaberú 92,3% trhu.

RIAA pripisuje tento mierny 6% nárast 8% rastu platených predplatených služieb, ako sú Spotify, Apple Music a Amazon Music, ktoré vlani zarobili viac ako 10 miliárd dolárov. Predplatné založené na reklamách a YouTube priniesli ďalších 1,8 miliardy dolárov. „[Celkovo] bol rok 2022 pôsobivým rokom trvalého ‚rastu nad rastom‘ viac ako desať rokov po explózii streamingu na hudobnej scéne,“ uviedol predseda a výkonný riaditeľ RIAA Mitch Glazier. „Pokračujúc v tomto dlhom behu, príjmy z predplatného za streamovanie teraz tvoria dve tretiny trhu s robustnou rekordnou hodnotou 13,3 miliardy USD.“

Medzitým sťahovanie hudby pokračuje v smrteľnej špirále. V minulom roku predstavovali príjmy z tohto média 495 miliónov dolárov, čo je medziročný pokles o 20% a 84% v porovnaní s maximom v roku 2012. Výhoda streamovania hudby na požiadanie postupne vytlačila sťahovanie z trhu, čiastočne vďaka úspore úložného priestoru, ktorú ponúka prenosným zariadeniam. Či už je to nostalgia starších poslucháčov alebo mladícka fascinácia hudobnou technológiou, ktorá vznikla pred viac ako sto rokmi, zdá sa, že vinylové platne sa tu udržia oveľa dlhšie, ako ktokoľvek očakával.

Zdroj