Domov Novinky Väčšia šírka pre Bluetooth umožní bezstratové audio

Väčšia šírka pre Bluetooth umožní bezstratové audio

Zdielať

Šírka pásma Bluetooth sa zdvojnásobí, čím sa otvorí cesta pre video a bezstratový zvuk.

Technológia Bluetooth, ktorá zabezpečuje bezdrôtové dátové spojenia medzi miliardami zariadení, sa stane modernejšou, pričom sa plánuje veľké zvýšenie šírky pásma Bluetooth LE. Organizácia, ktorá je zodpovedná za neustály vývoj tejto technológie zorganizovala 2. mája 2023 brífing pre médiá, na ktorom načrtla zmeny. Chuck Sabin, hlavný riaditeľ SIG pre rozvoj trhu, strávil značnú časť svojej 30-minútovej prezentácie diskusiami o veciach, ako je počet zariadení na rôznych trhoch, a rekapituláciou výhod technológie LE Audio, ako je lepšia kvalita zvuku a budúce funkcie, ako je vysielanie zvuku Auracast (na čo ešte stále čakáme v praxi). Na záver povedal účastníkom, že prebiehajú dva projekty, ktoré ovplyvnia schopnosť Bluetooth podporovať scenáre s vysokou šírkou pásma. Prvý z nich je „nastavený na viac ako zdvojnásobenie dátovej rýchlosti Bluetooth LE,“ povedal Sabin, „čím sa zvýši na štyri až šesť megabitov – možno až na osem megabitov, v závislosti od toho, ako sa špecifikácia vyrieši.“

Tieto čísla sú veľmi významné. S takouto rýchlosťou prenosu dát nebude bezstratový zvuk v kvalite CD v slúchadlách a náušníkoch vyžadovať žiadne špeciálne kodeky ani hardvér. V súčasnosti je jediným spôsobom, ako získať bezstratovú kvalitu CD cez Bluetooth, použitie proprietárneho zariadenia Qualcomm Snapdragon Sound kompatibilného s kodekom aptX Lossless a aj vtedy si to vyžaduje veľmi spoľahlivé bezdrôtové spojenie. Navrhované zvýšenie prenosovej rýchlosti by v skutočnosti stačilo na bezstratový zvuk s vysokým rozlíšením až 24 bitov/96 kHz, ktorý potrebuje 4,6 megabitov za sekundu (Mbps), a dokonca aj na video v štandardnom rozlíšení (3 až 4 Mbps). V poslednom čase rastie záujem o hľadanie spôsobov, ako obísť obmedzenia šírky pásma Bluetooth v bezdrôtových slúchadlách. PSB oznámila, že pri uvedení svojich nových slúchadiel na trh v roku 2024 použije technológiu ultraširokopásmového prenosu (UWB) na dosiahnutie vyšších prenosových rýchlostí. Relatívny nováčik Hed už prijíma predobjednávky na svoje bezdrôtové slúchadlá Unity s Wi-Fi za 2199 USD.

Druhý projekt súvisí s prácou na rozšírení Bluetooth do frekvenčného spektra 6 GHz. Vyššie frekvencie môžu podporovať vyššie rýchlosti prenosu dát, čo je jeden z dôvodov, prečo je Wi-Fi rýchlejšie, keď sa používa 5GHz pásmo namiesto 2,4GHz. Samotné Wi-Fi sa nedávno rozšírilo do frekvenčného pásma 6 GHz uvedením smerovačov a zariadení Wi-Fi 6E. Sabin rýchlo dodal, že tieto vylepšenia šírky pásma Bluetooth nie sú určené na súťaženie s Wi-Fi, ale je zrejmé, že rozdiel medzi týmito dvoma bezdrôtovými technológiami sa začína zmenšovať. Kedy sa Bluetooth LE dočká týchto sľúbených vylepšení? Krátka odpoveď znie: nevieme. „Keď sa pýtate, kedy sa to stane?“ Sabin povedal: „Je naozaj príliš skoro hovoriť o načasovaní.“ Namiesto toho sa účastníci dozvedeli, že SIG považuje tento vývoj za zabezpečenie ďalších 20 alebo viac rokov vylepšovania výkonu.

Zdroj