Domov Návody Tipy pre programátorov – kde registrovať doménu?

Tipy pre programátorov – kde registrovať doménu?

Zdielať

Každý začínajúci programátor rozmýšľa, kde si môže prvú stránku vytvoriť, respektíve nahrať. Existuje niekoľko domén, či projektov, ktoré umožňujú takýto spôsob vyskúšania, často sú obmedzené na veľkosti, koľko obsahu možno na danú stránku nahrať.

wamp_03

Stránky písané v jazyku PHP môžu byť problémom, pri ich spustení cez prehliadač z lokálneho úložiska počítača sa nezobrazia správne, pretože PHP kód sa nepreloží do HTML, ktorý za normálnych okolností vidí používateľ.

Preto, ak programátor testuje stránku na lokálnom počítači, je potrebné nainštalovať doporučený software, pre Windows – WAMP, je to súbor služieb, obsahuje: Apache, PHP, MySQL a nástroj PhpMyAdmin pre správu databáz MySQL(i). Pre Linuxové (Unixové) operačné systémy je dostupná alternatíva vo forme obdobného názvu LAMP.

wamp_04

Používateľ vďaka nástrojom dokáže simulovať webový server a spúšťať prostredníctvom neho php stránky, tvoriť, upravovať, napĺňať, mazať databázy na základe vytvoreného konta. Štandardný prístup na tento virtuálny domáci server vám umožňuje adresa v prehliadači localhost, respektíve adresa sieťovej karty, t.j. 127.0.0.1.

Ak chce programátor rozvíjať hranice ďalej, môže vyskúšať zaujímavý projekt PHP5.sk. Táto služba umožňuje zadarmo používateľovi vytvoriť, respektíve zaregistrovať doménu tretej úrovne, to znamená vasadomena.php5.sk, pričom táto služba bola vytvorená pre všetkých programátorov, ktorí si chcú vyskúšať chod vlastných webových stránok, na reálnom webovom serveri.

ftp_connection
Po registrácii používateľ môže k stránke pristupovať prostredníctvom SSH, či FTP klienta a vkladať obsah na stránky. Po pripojení na stránku prostredníctvom FTP klienta vidí používateľ 4 zložky, no používateľ môže pracovať iba s jednou, a to public_html. Používateľ nemá prístup na úpravy zložiek data, log, tmp.

V zložte public_html je hlavným súborom index, koncovka je už voliteľná podľa užívateľa, teda html, php, htm. Doménu aktivuje zaslaním SMS na číslo, ktoré je dodané v e-maile a po aktivácii je používateľovi doručený e-mail s prihlasovacími údajmi. FTP priestor predstavuje 50 MB, čo je postačujúce aj pre mierne rozsiahlejšie projekty.

Momentálne PHP5 využíva na svoje servery službu PHP v najnovšej verzii 5.6, MySQL taktiež vo verzii 5.6 a bežia na Linuxe, konkrétne distribúcii Debian 8.1. V prípade menej náročných používateľov odporúčame využívať doménu webnode.sk, ktorá používateľovi taktiež dovoľuje bezplatne vytvoriť a využívať doménu tretej úrovne.

php5_freehosting

Vyniká najmä  možnosťou vytvoriť webové stránky, či už osobné, blog, galérie veľmi rýchlo aj vďaka preddefinovaným šablónam, ktoré umožňujú správu stránok aj neskúseným používateľom. Za mesiac je možné preniesť zo/na server 1 GB dát, prípadne väčšie množstvo je nudné si zakúpiť. Maximálny obsah na stránke musí mať do 100 MB veľkosti.

Pre väčšiu veľkosť sa dajú potrebné MB priplatiť. Webnode ponúka aj vytvorenie e-shopov, firemných stránok s upravenými šablónami, no veľkosti na nahratie a prenos sa nemenia, čo môže byť problémom pri ponúkaní rôznych produktov veľkej škále užívateľov, kde je traffic podstatne vyšší.

Ak chce používateľ využívať doménu druhej úrovne, môže si ju zakúpiť a naďalej spravovať svoje stránky prostredníctvom šablón, ako predtým. V prípade, že je používateľ zdatný, môže si stiahnuť obsah stránky a môže pozmeniť súbory CSS a pozmeniť tak vzhľad stránky. V prípade neodbornej manipulácie môže vzhľad úplne zničiť.

webnode_sablona

Obdobou webnode je aj wbl – Webľahko, ktorý ponúka taktiež domény tretej úrovne taktiež zadarmo, táto služba funguje už viac, ako desaťročie. Pozitívne referencie používateľov vypovedajú najmä o tom, že aj úplný laik dokáže spravovať svoje stránky vďaka rozsiahlym nástrojom a redakčným systémom, ktoré spoločne zjednodušujú správu ale i pochopenie činnosti stránky.

Usporiadanie stránky taktiež rieši pomocou XHTML šablón. Zadarmo nie je možné vytvoriť e-shop, používateľ prevádzkujúci stránky musí zniesť umiestnenie reklám partnerov wbl na svojich stránkach. Je pravdou, že pri využívaní štandardných šablón a programu zdarma je vzhľad stránok veľmi jednoduchý a hranatý.