Domov Novinky Tipy ako zvládnuť let aj napriek nepriazni počasia

Tipy ako zvládnuť let aj napriek nepriazni počasia

Zdielať

V tomto prípade vás bude letecká spoločnosť informovať prostredníctvom e-mailu či sms správy a ponúkne vám možnosť přebukování letu či jeho zrušenie a vrátenie peňazí. V prípade, keď let nebol zrušený, overte si dopravnú situáciu a vyberte si taký typ dopravy na letisko, ktorý vám zabezpečí čo najmenšie časové oneskorenie. Ak máte teda informáciu, že sa vlaková doprava zastavila, zvoľte iný spôsob dopravy, napr. Auto, ktoré ponúka väčšiu variabilitu, než napríklad autobus.

Lietadlo 01

Dôležitá je dostatočná časová rezerva. V prípade nepriaznivých klimatických podmienok si nezabudnite vytvoriť dostatočnú časovú rezervu. Všeobecne platí, že by ste mali byť na letisku dve hodiny pred odletom. Pokiaľ však viete, že existujú problémy s dopravou, zistite si, koľko minút cesta trvá, pripočítajte si dobu možného oneskorenia a prípadnú rezervu v počte aspoň ďalších dvoch hodín.

Lietadlo 02

Lietadlo vám aj napriek tomu uletelo? Pre prípady zmeškanie lietadla je možné sa v dnešnej dobe poistiť. Toto poistenie nie je tak drahé a ponúka ho väčšina veľkých leteckých spoločností. Ak toto poistenie ovšem nemáte zriadené, budete nútení rokov přebukovat sami, a to za pomerne vysoký manipulačný poplatok kvôli zmene údajov na letenke. Výnimku tvoria americkej leteckej spoločnosti, u ktorých existuje pravidlo tzv. Flat tire rule, kedy v prípade, že vám lietadlo aj cez dostatočnú časovú rezervu uletí a vy sa na letisko dostavíte do dvoch hodín od vzlietnutie lietadla s potvrdením, že za neskorý príchod nemôžete, zadarmo vám rokov přebukují.

Lietadlo 04

Oneskorený alebo zrušený let. Ak je let má meškanie, máte od dopravcu nárok na odškodnenie v podobe zabezpečenie občerstvenia, dvoch telefonických hovorov / mailov či zabezpečenie nocľahu počas nočných hodín. Tento nárok sa týka letov oneskorených o dve a viac hodín na trase do vzdialenosti 1 500 km (EÚ), tri a viac hodín na trase do vzdialenosti nad 1 500 km (EÚ) alebo 1 500 až 3 500 km (mimo EÚ) ao štyri hodiny a viac na trase vo vzdialenosti nad 3500 km.

Boeing Delivers 150th Next-Generation 737-800 to Ryanair

V prípade zrušenia letu má cestujúci nárok na vrátenie ceny letenky, zabezpečenie náhradnej dopravy do cieľovej destinácie v čo najbližšom termíne či přebukování letu na iný termín podľa dohody. Finančné odškodnenie sa v situáciách meškanie či zrušenie letu v prípadoch nezavinených dopravcom nevzťahuje.

Zdroj: Aletenky.cz