Domov Recenzie Tipy a triky: Otestovali sme internet na palube lietadla!

Tipy a triky: Otestovali sme internet na palube lietadla!

Zdielať

Telekom nedávno uviedol novú internetovú službu pre svojich zákazníkov, vďaka ktorej môžu zostať v spojení so svetom aj počas letu ponad Európu. Nová služba umožňuje „Internet v lietadle Beta“ bezplatný prístup na internet na palube lietadiel vybraných leteckých spoločností. Službu sme otestovali v praxi na lete Viedeň – Zürich a späť. Poďme sa na to pozrieť.

Nová služba umožní zákazníkom využívať dátové pripojenie na palube lietadla na európskych linkách leteckých spoločností Lufthansa Group (Lufthansa, Austrian Airlines, Eurowings). Služba začína v pilotnej prevádzke, v rámci ktorej ju môžu cestujúci zákazníci vyskúšať bezplatne až do konca februára 2020. Služba umožňuje časovo a dátovo neobmedzený prístup na internet prostredníctvom Wi-Fi pripojenia až do rýchlosti 600 kbps, čo postačuje na bežnú komunikáciu či surfovanie po webe.

Kto môže službu využiť?

  • Služba je v rámci pilotnej prevádzky dostupná bezplatne do 29. februára 2020 pre všetkých zákazníkov Telekom s aktívnym mesačným programom služieb (mobilný paušál alebo služby pevnej siete)
  • Služba je dostupná len cez aplikáciu Telekom. Stiahnutím a inštaláciou najnovšej aktualizácie aplikácie sa v menu aplikácie objaví ikonka služby Internet v lietadle Beta
  • Pre sprístupnenie služby je potrebné, aby mal zákazník v Telekom aplikácii pripojenú službu s mesačným poplatkom
  • Prístup k službe je možný len pri letoch v rámci Európy
  • Prístup k internetu v rámci služby Internet v lietadle Beta je dátovo a časovo neobmedzený.
  • Rýchlosť dátového prenosu je maximálne 600 kbps. Služba je určená primárne pre surfovanie na internete, emaily a chat a nie je vhodná pre sťahovanie väčších objemov dát či online sledovanie videa (streaming).

Ako si službu aktivovať v troch krokoch

  1. Ak v Telekom aplikácii nenájdete ikonku služby Internet v lietadle Beta, stiahnite si poslednú aktualizáciu aplikácie.
  2. Po aktualizácii si zapnite aplikáciu, kliknite na ikonku služby Internet v lietadle Beta a pár jednoduchými krokmi si nakonfigurujte službu v aplikácii. Odporúča sa vykonať aktiváciu ešte pred samotným letom.
  3. V lietadle si na telefóne zapnite letový režim, otvorte Telekom aplikáciu a kliknite na ikonku služby Internet v lietadle Beta. Ak ste si v predchádzajúcich krokoch nakonfigurovali službu v aplikácii, tá vás automaticky pripojí na internet.

Aktualizácia Telekom aplikácie je dostupná od dnes pre všetkých používateľov zariadení s Androidom aj iOS. A ako to funguje v praxi? Overili sme si to v redakcii v praxi pri našom mini výlete na lete Viedeň – Zürich a späť. Pripomeňme, že službu možno využívať v celej Európe, teda v EÚ plus Švajčiarsko a Nórsko. Viac informácií o službe Internet v lietadle Beta nájdete na stránke operátora. Pri dátovaní v lietadle sa teda netreba obmedzovať iba na zónu v EÚ.

Testovanie v praxi

Po prvé, čo musí lietadlo spĺňať je, mať Wi-Fi sieť na palube. To je označené symbolom pri dverách pri nastupovaní. V našom prípade, to v prvom lete z Viedne do Zürichu nebolo. Zrejme preto, že tento let sme absolvovali so Swiss-om. Lety medzi týmito mestami sú totiž v spolupráci spoločnosti Swiss (CH) a Austrian Airlines (AT). Cestou späť už toto označenie na lietadle bolo, takže sme mohli ísť službu testovať.

Počas letu sme testovali rýchlosti internetu cez aplikáciu SpeedTest. Neskôr sme zistili, že počas meraní sa nám zálohovali v telefóne fotky (cez aplikáciu Google Fotky – vysoká kvalita, nie originálna). Viackrát sme preto merali rýchlosti, aj po zatvorení aplikácie a viac-menej boli rýchlosti stabilné. Rýchlosti sťahovania sa pohybovali na úrovni 16-19 Mbps, upload bol na úrovni 4-9 Mbps.

Raz sa však stalo, že sme namerali aj rýchlosť len 2 Mbps pri sťahovaní a 32 Mbps pri uploade. Ťažko zhodnotiť, nakoľko mohlo prípadné zálohovanie veľkého množstva fotiek ovplyvniť rýchlosti. Stabilná bola taktiež aj odovza siete (ping) ktorý bol v priemere okolo 600 – 700 ms. Počas letu sme zrealizovali viacero meraní, viď screenshoty.

Ako hodnotíme službu?

Nám ako technologickým nadšencom sa služby mobilného operátora veľmi páčia. Spustenie služby internet v lietadle sme ihneď privítali a hoci operátor deklaruje, že rýchlosti sú 600 kbps, v praxi sme si overili, že sa dá dosiahnuť aj viac. Počas letu je možné zálohovanie fotiek z telefónu a zároveň pohodlné a vcelku rýchle surfovanie na internete zároveň.

Vtipná príhoda na záver… A čo je najväčšia sranda?

Ak najprv napíše používateľ napríklad rodine a známym, že odlieta a potom po pár minútach im píše opäť zo vzduchu, z lietadla. Z ich strany sa tak môže javiť prekvapenie: Neletíš už náhodou? Veď by si mal… Zas mešká lietadlo? Nie, nemešká a už nie sme v Zürichu, ale kúsok od Salzburgu a je to fajn zálohovať si dáta, chatovať, či surfovať po internete v oblakoch.

Poznámka: Na test služby Telekom – Internet v lietadle Beta sme použili smartfón Samsung Galaxy Note 10, ktorý sme mali dlhodobo zapožičaný v redakcii.

Recenzia bola aktualizovaná a presunutá na novší dátum publikácie.