Domov Novinky Spotify podozrieva Apple z nekalých praktík

Spotify podozrieva Apple z nekalých praktík

Zdielať

Podozrenie vyplýva z neschválenia aktualizácie aplikácie Spotify ktorá obsahuje informácie o možnosti predplatného mimo App Store.

Európska komisia nedávno udelila Applu pokutu vo výške takmer 2 miliardy eur a vyjadrila sa, že táto spoločnosť zneužíva svoje dominantné postavenie na zabránenie streamovacím službám informovať svojich zákazníkov o možnostiach lacnejšieho predplatného či iných zľavách mimo ich iOS aplikácií. Taktiež dodala, že takéto praktiky sú v Európskej únii v rozpore s protimonopolnou legislatívou a prikázala Apple aby s tým skončil.

Deň na to, 5. marca Spotify vydal aktualizáciu jej iOS aplikácie na streamovanie hudby cez rovnomennú službu, ktorá obsahovala informácie o možnosti lacnejšieho predplatného mimo ekosystém App Store. Aj keď sa kalifornský gigant chváli rýchlym schvaľovaním aplikácií v App Store, konkrétne do 24 hodín, aktualizácia nebola v App Store ani po 9 dňoch. Apple sa k otázkam Spotify ohľadom neschválenia aktualizácie odmietol vyjadriť a na jeho otázky neodpovedal.

Preto sa streamovacia služba obrátila listom na Európsku komisiu, v ktorom spomenula že ignorovanie otázok firmy je ďalším príkladom toho, ako sa Apple snaží vyhnúť regulácii DMA (Digital Market Act) a taktiež chcela, aby bolo schválenie aktualizácie jej aplikácie touto cestou urýchlené. Podľa novej regulácie DMA, vývojári aplikácií pre iOS môžu svoje aplikácie distribuovať na území EÚ aj mimo App Store. Gigant si však vymyslel poplatok s názvom Core Technology Fee, ktorý by sa dotkol aj Spotify.

Streamovacia služba v súčasnosti neplatí žiadny podobný poplatok. DMA taktiež pridáva zákonnú možnosť pre (nielen) zákazníkov Spotify zakúpiť si predplatné priamo na webe služby, kde môže zároveň informovať o zľavách pre nákupy v aplikácií, zľavách a iných ponukách. Apple však ako reakciu na to zaktualizoval svoje obchodné podmienky, kde vyžaduje poplatok za implementovanie týchto zmien. Nie je jasné, či Spotify súhlasil s týmito podmienkami alebo či vydal aktualizáciu bez odsúhlasenia nových podmienok.

Zdroj