Domov Novinky Proton Mail má aplikáciu pre Windows. Čo ponúka?

Proton Mail má aplikáciu pre Windows. Čo ponúka?

Zdielať

Desktopová aplikácia po viacerých verziách betaverzii je oficiálne dostupná.

Dostupná je však len pre platiacich predplatiteľov. Pripomeňme, že aplikácia vo finálnej verzii je pre systémy Windows a Mac, pre Linux je k dispozícii v beta verzii. Proton Mail, emailová služba s koncovým šifrovaním (E2EE) od švajčiarskej firmy Proton, je teraz oficiálne dostupná prostredníctvom vlastnej desktopovej aplikácie, tri mesiace po jej debutovaní v beta verzii. Avšak, napriek predchádzajúcim tvrdeniam, že klient bude dostupný pre všetkých používateľov na začiatku roka 2024, spoločnosť sa rozhodla obmedziť ho len na platiacich používateľov.

„Po veľmi pozitívnej odozve počas beta fázy sme sa rozhodli ponechať desktopovú aplikáciu exkluzívne pre predplatiteľov, aby sme zaistili najlepšiu kvalitu služby, vzhľadom na významné požiadavky na infraštruktúru a údržbu,“ uvádza hovorca spoločnosti. Je dôležité poznamenať, že Proton Mail bol dostupný pre používateľov od začiatku existencie spoločnosti, spočiatku prostredníctvom prehliadača a neskôr aj cez „most“, ktorý umožnil prístup k Proton Mailu prostredníctvom desktopových klientov tretích strán, ako sú eM Client, Outlook a iné.

Novinka prináša špecializovanú aplikáciu pre systémy Windows a MacOS. To znamená, že e-maily možno ukladať do vyrovnávacej pamäte a pristupovať k nim v režime offline, pričom používatelia môžu do aplikácie vstupovať priamo z doku MacOS alebo z ponuky Štart systému Windows. Okrem toho nová aplikácia zahŕňa aj prístup k šifrovanej službe Proton Calendar. Z pohľadu spoločnosti by mohla aplikácia len pre predplatiteľov byť vhodným spôsobom, ako motivovať používateľom ku zakúpeniu predplatného, keďže ide o produkt, ktorý mnohí ľudia vysoko oceňujú vo svojom každodennom živote a boli by ochotní zaň platiť.

Ukážka Proton Mail aplikácie v praxi (OS Windows), foto redakcia

Avšak, spoločnosť predtým uviedla, že klient bude „postupne sprístupnený všetkým používateľom, vrátane tých bezplatných“, a práve toto odstúpenie od plánu môže spôsobiť určité rozhorčenie v jej komunite. Napriek tomu každý bude môcť aplikáciu vyskúšať ako súčasť 14-dňovej bezplatnej skúšobnej verzie, po ktorej budú musieť zvoliť jeden z platených plánov spoločnosti, ktorého cena sa pohybuje medzi 8 a 13 eurami mesačne, v závislosti od dĺžky predplatného. Tieto plány tiež rušia všetky obmedzenia na ostatných produktoch Proton, vrátane cloudového úložiska, VPN a správy hesiel.

Existuje však aj samostatný plán „Mail Plus“ ktorý začína na 3,49 eura mesačne, určený len pre používateľov emailu a VPN, a ten tiež poskytne prístup k desktopovej aplikácii. To však neznamená, že Proton nie je otvorený zmenám svojho rozhodnutia, v závislosti od „spätnej väzby“, ktorú dostane po dnešnom oznámení. „Zostávame otvorení rozšíreniu prístupu v budúcnosti, hoci v krátkodobom horizonte nemáme žiadne konkrétne plány,“ povedal hovorca Protonu. „Sme odhodlaní neustále hodnotiť našu ponuku na základe spätnej väzby a potrieb našich používateľov.“

Zdroj