Domov Novinky Špeciálny kufrík môže zachrániť milióny ľudí

Špeciálny kufrík môže zachrániť milióny ľudí

Zdielať

Stlačíte jeden gombík a morská voda sa zmení na pitnú.

Zázračný kufrík dokáže vyrobiť pitnú vodu a raz môže zachrániť svet. Po desiatich rokoch výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vyvinuli prenosnú odsoľovaciu jednotku, ktorá dokáže premeniť morskú vodu na pitnú jediným stisnutím tlačidla. Prečo hrdo hovoria, že odsoľovacie kufríky raz môžu zachrániť svet? Viac ako 70 percent našej planéty je pokrytých vodou, ale takmer 96 percent z toho tvorí slaná oceánska voda. Každý desiaty človek na svete, celkom asi 771 miliónov ľudí, pritom nemá vo svojom domove prístup k pitnej vode. Riešením môže byť práve odsoľovanej morskej vody, ale tento proces bol doteraz náročný a drahý, takže do značnej miery obmedzený na bohatšie krajiny.

Vedci z MIT ale desať rokov pracovali na prenosnej odsoľovacej jednotke vo veľkosti kufríka, ktorá dokáže odsoľovať vodu rýchlo a lacno, a to kdekoľvek na svete. Vedci mysleli najmä na ľudí, ktorí žijú vo vylúčených komunitách a slumoch, kde je podľa nich problém s pitnou vodou najhorší. „Moja skupina vyvinula prenosný odsoľovací systém, aby dala týmto ľuďom nádej na dodávku nezávadnej vody. Obsahuje ovládač, pumpy a odsoľovací modul,“ popisuje zariadenie na videu jeho vynálezca a vedúci tímu, doktor Junghyo Yoon z Výskumného laboratória elektroniky na MIT. Ako informoval ZME Science zariadenie, ktoré váži desať kilogramov, vyžaduje na prevádzku menej energie ako nabíjačka mobilného telefónu a môže byť poháňané malým prenosným solárnym panelom za 50 dolárov. Tento „magický kufrík“ dokáže vyrobiť pitnú vodu, ktorá presahuje štandardy kvality Svetovej zdravotníckej organizácie.

Aj keď na trhu existujú aj iné prenosné odsoľovacie jednotky, zariadenie MIT využíva na odstránenie častíc z pitnej vody iba elektrickú energiu. Iné vyžadujú, aby voda prešla cez filtre a odstránenie týchto filtrov výrazne znižuje požiadavky na dlhodobú údržbu. Základom metódy sú dve membrány s vlastným elektrickým poľom nad i pod kanálikom s pretekajúcou vodou. Tie v nej odpudzujú kladne aj záporne nabité častice. Teda molekuly soli, ale aj baktérie a vírusy, ktoré sú potom vylučované v druhom prúde. A ten prvý obsahuje už len čistú, pitnú vodu. Aby sa vylúčili naozaj všetky rozpustené alebo usadené častice, je proces pre istotu dvojfázový. V prvej fáze prúdi voda cez šesť a v druhej cez tri moduly, potom prebehne ešte elektrodialýza. Rozdelenie pomáha aj znižovať spotrebu energie.

Vlani kufrík vyrobil zo slanej vody za hodinu tri decilitre pitnej vody pri odbere 20 wattov. A do konca tohto roku chcú vedci z MIT vyvinúť verziu s produkciou desiatich litrov za hodinu so spotrebou 100 wattov. Šéf tímu vedcov z MIT uviedol pre SZ Biznis, že by prenosná jednotka vyrábajúca desať litrov pitnej vody za hodinu mohla stáť asi 1 500 dolárov. Je tak jasné, že so zásobením ľudí v núdzi budú zrejme musieť pomôcť dobročinné organizácie alebo vlády. Bez nutnosti meniť filtre však budú aspoň výrazne nižšie požiadavky na dlhodobú údržbu. Výsledné zariadenie môže ľahko ovládať každý. Odsoľovanie a čistenie sa spúšťa a prebieha automaticky po stlačení jediného tlačidla. Manipulovať s ním je možné aj diaľkovo cez aplikáciu, ktorá v reálnom čase informuje aj o spotrebe energie a slanosti vody. Verzia kufra pre komerčný predaj by mohla byť pripravená už do konca roka 2023.