Domov Novinky Signal umožní identifikáciu cez používateľské meno

Signal umožní identifikáciu cez používateľské meno

Zdielať

Šifrovaná aplikácia na komunikáciu doteraz používala telefónne číslo.

Signal sa preslávil svojim silným šifrovaním a ochranou súkromia, čím sa stal populárnym nástrojom nielen pre „bežných“ občanov, ale aj pre verejne činné osoby, politikov alebo bojovníkov za ľudské práva v krajinách s represívnym režimom. Služba uchováva na svojich serveroch úplne minimum informácií o používateľoch, čím zabezpečuje ochranu chatujúcich. Jeden zásadný, a často kritizovaný nedostatok tu predsa je – na komunikáciu s inými osobami treba zdieľať telefónne číslo použité na vytvorenie konta.

Spoločnosť stojaca za platformou si to uvedomuje, a preto v nasledujúcich týždňoch postupne spustí novú funkciu, ktorá umožní pridať k svojmu kontu voliteľné používateľské meno, ktoré potom stačí použiť miesto telefónneho čísla. Funkcia je stále vo fáze beta testovania. Po vytvorení používateľského mena v sekcii „Profil“ v nastaveniach sa dá vygenerovať QR kód alebo unikátny odkaz, ktorý nasmeruje iných používateľov aplikácie ku konkrétnemu používateľovi. Taktiež je možnosť zadať používateľské meno do nového chatovacieho políčka a začať chat.

Voliteľné používateľské meno sa síce dá kedykoľvek zmeniť, ale ostatní si budú môcť vyžiadať históriu zmien mena používateľa. Zároveň neslúži, ako v prípade väčšiny sociálnych platforiem, ako údaj na prihlásenie sa do konta, ani na identifikáciu konkrétneho používateľa. Je to len rýchly spôsob, ako sa spojiť s inými účastníkmi komunikácie bez odhalenia svojho telefónneho čísla. Nutnosť použiť telefónne číslo na vytvorenie a prihlásenie sa do konta tu stále je.

Vygenerované používateľské meno sa nezobrazuje v profile, ani v chatoch a ostatní používatelia ho teda neuvidia až do doby, kým sa majiteľ konta nerozhodne zdieľať ho. Platforma neposkytuje žiadnu formu vyhľadávania mien, takže na začatie chatu je nutné poznať presné používateľské meno. Spolu s touto novinkou vývojári predstavili aj ďalšie bezpečnostné funkcie, ako napríklad možnosť obmedziť, kto môže vyhľadať konkrétneho používateľa na základe telefónneho čísla.

Rovnako pribudla možnosť zakázať iným používateľom aplikácie možnosť volať alebo písať správy, a to aj vtedy ak poznajú telefónne číslo používateľa a vedia, že je registrovaný na Signale. Aplikácia rovnako začne štandardne skrývať telefónne číslo v profile pre tých, ktorý nemajú uložené telefónne číslo osoby v kontaktoch. Aj keď všetky tieto funkcie na prvý pohľad vyzerajú ako skvelý nástroj na ochranu súkromia, je tu riziko že záškodníci môžu zneužiť funkciu používateľkách mien za účelom vydávania sa za inú osobu. Skúsení vývojári na to samozrejme mysleli, a odporúčajú preto skontrolovať pravosť chatujúceho cez verifikačné bezpečnostné čísla.

Zdroj