Domov Novinky Vývojári pracujú na emulácií starých hier pre iOS

Vývojári pracujú na emulácií starých hier pre iOS

Zdielať

Fanúšikovia starých hier pre mobilnú platformu iOS už možno nebudú potrebovať starý hardvér.

Niektoré staré hry zrejú ako víno a majú svojich fanúšikov. Zrejme najlepším príkladom je dnes už legendárna FPS strieľačka Doom z roku 1993, ktorá bola okrem najnovších platforiem ako Apple Silicon portovaná aj na zariadenia, kde by sme ju vôbec neočakávali. Pre iOS existuje pomerne veľké množstvo hier, vrátane tých z prvých dňoch existencie App Store. Tie, ktoré sú stále populárne, ale vývojári ich už ďalej nevyvíjajú, a aktualizácie iOS a odstránenie starších API zo systému spôsobili, že tieto aplikácie na moderných zariadeniach nefungujú.

Príkladom sú aj 32-bitové hry, ktoré na súčasných zariadeniach nie je technicky možné spustiť. Jediným riešením situácie bolo vlastniť starší model smartfónu so staršou verziou iOS, ktoré sa však už z pochopiteľných dôvodov nevyrábajú a zohnať ich je čoraz náročnejšie a aj finančne nákladnejšie. Nádej priniesli vývojári, ktorí pracujú na emulácii aplikácií. Už minulý rok vývojár Hikari no Yume vytvoril open-source nástroj touchHLE, ktorý vie emulovať staré iOS aplikácie na operačných systémoch macOS a Windows.

Ďalšiemu vývojárovi sa na základe tohto projektu podarilo vytvoriť nástroj pre Android a nedávno ďalší vývojár s prezývkou „cicipluslus“ oznámil na sociálnej sieti X (Twitter) svoj progres pri portovaní nástroju priamo na iOS. Počas posledných týždňov sa mu podarilo nielen emulovať staršie, viac komplexné hry, ale taktiež preportovať nástroj na moderné zariadenia. Ako príklad vývojár ukázal klasickú hru Super Monkey Ball bežiacu na iPhone SE s iOS vo verzii 15.8. S pomocou touchHLE sa vývojárom taktiež podarilo úspešne spustiť hry ako Shrek, Resident Evil a Crash Bandicoot: Nitro Kart 3D.

Aj keď je nástroj stále obmedzený a má limitované funkcie, pre nadšencov je veľmi zaujímavé sledovať ako prebiehajú pokusy emulovať iOS aplikácie na rozličných platformách. Asi najznámejší emulátor starého operačného systému je DOSBox, ktorý umožňuje spustiť aj prehistorické aplikácie určené pôvodne pre DOS na moderných počítačoch. Tento operačný systém je však oveľa menej komplexný, a bol tak malý že sa dal inštalovať z diskiet. Emulácia súčasných, i keď mobilných, operačných systémov je oveľa náročnejšia záležitosť, a nepomáha tomu ani uzavretosť iOS, ktorá je pre systém typická.

Zdroj