Domov Periférie Recenzia: Western Digital My Passport X 2TB

Recenzia: Western Digital My Passport X 2TB

Zdielať

Zatiaľ čo väčšina pevných diskov je určená pre počítače a notebooky, teraz prichádza Western Digital s externým diskom, ktorý je navrhnutý pre herné konzoly Xbox. Nami testovaný My Passport X je dostupný s kapacitou 2TB.

western-digital-my-passport-x-2tb-01

Disk je vyrábaný v čiernom farebnom prevedení, zabalený je v klasickej malej čiernej krabičke s bielymi popiskami a viditeľným logom výrobcu. Do počítača alebo Xboxu sa pripája cez rozhranie USB 3.0, ktoré zabezpečuje prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps. Samozrejmá je spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0. Aj vďaka disku tak hráči získajú priestor pre 50 ďalších herných titulov a zbavia sa problémov so zmazávaním starších hier.

western-digital-my-passport-x-2tb-02 western-digital-my-passport-x-2tb-03

Činnosť disku indikuje malá a nerušivá biela LED dióda. Disk je vyrobený z plastu, je dostatočne pevný a ide o klasický disk vhodný aj do kancelárie. Možno ho použiť aj na zálohy dát a pripájať k notebooku, resp. ukladať naň multimediálne súbory. Disk poteší aj gumenými nožičkami, ktoré pomáhajú eliminácii prenosu vibrácii. Na začiatok sa však treba rozhodnúť, či ho používateľ chce používať v kombinácii s Xboxom na hry, alebo na používanie s počítačom.

western-digital-my-passport-x-2tb-04 western-digital-my-passport-x-2tb-05

Ak zvolí používateľ možnosť používania s Xboxom, po pripojení do počítača nastanú problémy. Tie sme zažili aj my, keďže disk bol predtým nastavený v režime Xbox. Po otvorení mrzol tento počítač, ani správa diskov nevedela načítať disk. Riešením bolo disk pripojiť do NAS serveru a naformátovať, po nasledujúcom pripojení ho korektne detekoval už aj počítač a my sme ho začali používať a realizovať aj benchmark testy.

western-digital-my-passport-x-2tb-06 western-digital-my-passport-x-2tb-07

Pre používateľov, ktorí chcú viac miesta, je rýchlym a jednoduchým riešením externý disk My Passport X, ktorý ponúkne ďalšie 2TB úložného priestoru. Možnosti pripojenia USB 3.0 poskytujú používateľovi dostatočne rýchly prístup na ukladanie dát na disk a to bez nutnosti ďalšieho externého zdroja napájania. Na modeli sa nám páči moderný dizajn a tiež prijateľné rozmery 110×82×21 mm.

western-digital-my-passport-x-2tb-08 western-digital-my-passport-x-2tb-09

Disk má 5400 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 110 MB/s. K dispozícii je možnosť použiť 256-bitové AES hardvérové šifrovanie, ktoré umožňuje vyššiu úroveň zabezpečenia bez toho, aby to ovplyvnilo výkon a rýchlosť zápisu dát alebo výkon procesoru. Na tieto účely je k dispozícii utilita od výrobcu, ktorú možno nájsť priamo na disku. Výhoda šifrovania celého zariadenia alebo jeho časti sa ukáže najmä v prípade odcudzenia disku alebo jeho straty.

western-digital-my-passport-x-2tb-10

Testovaný model nemá negatíva, azda jedinou je plastové spracovanie, ktoré je však dostatočne pevné a stabilné. Problémom je tiež voľba, či disk používať s počítačmi, alebo Xboxom, keďže po zvolení Xboxu nastávajú problémy pri používaní s PC. Páči sa nám veľmi pekné dizajnové spracovanie a rýchly prenos cez USB 3.0. Cena disku sa za 2TB model pohybuje okolo 100 eur, čo považujeme za primerané. Pevný disk odporúčame, testovali sme ho v redakčnom PC zapojenom v prednom I/O USB 3.0 porte.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 110×82×21 mm
Hmotnosť: 200 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 2 TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: áno
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: kompatibilita s Xbox One, pekný dizajn

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Pomerne rýchly zápis a čítanie
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Pevné konštrukčné spracovanie
+ Prijateľný pomer cena/výkon

Mínusy
– Problémy s formátovaním pre Xbox
– Plastové spracovanie pevného disku

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital My Passport X 2TB, 2,5“, USB 3.0, WDBCRM0020BBK-EESN poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

western-digital-my-passport-x-2tb-crystaldiskmark western-digital-my-passport-x-2tb-crystaldiskinfo western-digital-my-passport-x-2tb-as-ssd-benchmark-01 western-digital-my-passport-x-2tb-as-ssd-benchmark-02 western-digital-my-passport-x-2tb-as-ssd-benchmark-03 western-digital-my-passport-x-2tb-as-ssd-benchmark-04 western-digital-my-passport-x-2tb-hd-tune-01 western-digital-my-passport-x-2tb-hd-tune-02 western-digital-my-passport-x-2tb-hd-tune-03 western-digital-my-passport-x-2tb-hd-tune-04 western-digital-my-passport-x-2tb-aida64-01 western-digital-my-passport-x-2tb-aida64-02 western-digital-my-passport-x-2tb-aida64-03

Zapožičal: Western Digital

Ďalšie odborné recenzie na externý disk WD My Passport X nájdete na Recenzie.SME.sk