Domov Novinky Recenzia: Samsung Galaxy S6 & S6 Edge

Recenzia: Samsung Galaxy S6 & S6 Edge

Zdielať

Kto by to bol čakal? Samsung aj tento rok predstavil TOP model. A keby len jeden… Kórejský výrobca prichádza naraz s dvomi telefónmi. Zatiaľ čo Galaxy S6 ponúka normálny displej, drahší Galaxy S6 Edge má zahnutý displej na jeho oboch dlhších stranách.

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge 01

Výrobca pri týchto modeloch konečne vypočul hlasy zákazníkov, ktorí sa sťažovali na spracovanie z plastu. Nie nadarmo, aký je rozdiel v spracovaní na prvý pohľad medzi TOP modelom a lacným 100 eurovým smartfónom? Samsung mal dizajnovo aj spracovaním tela všetky modely rovnaké, nebol medzi nimi takmer žiadny rozdiel. Azda jediným na prvý pohľad viditeľným bola veľkosť displeja.

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge 02

Plastový „neduh“ sa začal pomaly meniť už pri minuloročnom modeli Galaxy Alpha, pokračoval pri smartfónoch strednej triedy – Galaxy A3 a A5, ale až s príchodom nových TOP modelov možno hovoriť o tom, že toto sú telefóny, ktoré ponúkajú všetko. Alebo nie? Nie, všetko nemajú, chýba im slot na pamäťové karty, ktoré v oboch modeloch zmizli a niekoľko rokov absentuje aj FM rádio.

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge 03

Senzory nad displejom, aj ovládacie tlačidlá sú tu. Kovový rámik lemujúci boky S6-ky aj S6 Edge dopĺňa sklo na zadnej strane. Nami testovaná biela verzia má voči tmavej výhodu a nevidieť na telefóne toľko odtlačkov. Tvarovo sú zaujímavé aj veľmi tenké okraje telefónu, vo verzii Edge so zahnutým displejom je len 4 mm hrubý okraj od hrany displeja.

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge 04

V modeli S6 Edge prináša zahnutý displej určité obmedzenia pri ovládaní najmä vtedy ak sa palec dotýka zahnutej časti. Výrobca to vyriešil funkciou Palm screen, ktorá deaktivuje okrajové časti displeja v prípade, ak používateľ pracuje s prstami na displeji. Problémy tiež nastávajú pri písaní a chce to trochu cviku. Spracovanie je pri oboch telefónoch výborné, nikde nič nevŕzga a vyzerajú veľmi exkluzívne.

Samsung Galaxy S6 Edge 01

Napriek masívnemu Quad HD rozlíšeniu (2560×1440 pixelov) ponúkajú oba telefóny vysoký výkon. O zobrazovanie sa stará 5,1“ Super AMOLED displej, pričom hustota bodov je až 577 ppi (počet pixelov na palec). Obraz je veľmi jemný, pozorovacie uhly sú výborné, čitateľnosť je tiež výborná aj na priamom slnku. Oba modely majú rovnaké parametre, jediným rozdielom je, že S6 Edge má po oboch stranách displej zahnutý.

Samsung Galaxy S6 Edge 05

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor z vlastnej dielne – Exynos 7420, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Štyri jadrá Cortex-A53 sú taktované na 1,5 GHz a štyri jadrá Cortex-A57 sú taktované na 2,1 GHz. V súčte majú vysoký výkon – v teste AnTuTu dosahuje telefón neuveriteľné skóre presahujúce 70000 bodov pri vysokom QHD rozlíšení. Operačnú pamäť 3 GB LPDDR4 dopĺňa grafika Mali-T760MP8.

Samsung Galaxy S6 01

Vnútorná pamäť je dostupná v troch verziách – na výber je 32, 64 a 128 GB, bez možnosti rozšírenia pamäte – slot na pamäťové karty tu nie je. Operačný systém Android je vo verzii Lollipop 5.0.2 s nadstavbou TouchWiz od výrobcu, ktorý má byť aktualizovaný čoskoro na novšiu verziu 5.1.1 Lollipop. Systém aj plynulosť aplikácií je výborná, počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Samsung Galaxy S6 02

Hoci TouchWiz prešiel inováciou a vylepšeniami, predsa nachádzame nedostatky, čo je cesta späť. Menu aplikácii totiž neusporadúva nainštalované aplikácie abecedne ako to bolo pri Samsungoch doteraz, ale triedi ich podľa času nainštalovania. Ocenili by sme možnosť voľby zoraďovania aplikácií – túto možnosť napríklad ponúka už dlhé roky Sony a aj to bol dôvod, prečo sme počas testovania používali obľúbený Nova lauchner, ktorý ponúka mnoho nastavení.

Samsung Galaxy S6 09

Mnohých používateľov nepoteší fakt, že na rozdiel od minuloročného modelu Galaxy S5, nie sú oba modely vodeodolné. Zatiaľ čo pri S5-ke bol pri vodeodolnosti problém zadný odnímateľný kryt, pri unibody riešení bez odnímateľných častí je oveľa ľahšie vybaviť model zvýšenou odolnosťou, Sony dokázalo vybaviť dokonca aj vodeodolný telefón bez krytky na nabíjací microUSB konektor v unibody tele…

Samsung Galaxy S6 07

Integrovaná batéria S6-ky má kapacitu 2550 mAh, S6 Edge ponúkne 2600 mAh a je používateľsky nevyberateľná. Na to, že ide o TOP modely sú to malé kapacity, čo sa podpisuje pod slabú výdrž, v takýchto modeloch by sme očakávali kapacitu 3100 – 3500 mAh, čo by umožnilo dlhšiu výdrž. Výkonný procesor a veľmi jemné rozlíšenie displeja sú dôvody, prečo mal výrobca siahnuť na väčšie kapacity batérií.

Samsung Galaxy S6 05

Pri používaní dosiahne maximálne deň, pri aktívnom používaní nie je problém vybiť ju od rána do večera. Poteší prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len funkciu volania a pár základných funkcii.

Samsung Galaxy S6 Edge 03

Telefóny umožňujú veľmi rýchle nabíjanie – 1,5-krát rýchlejšie ako pri minuloročných modeloch, k dispozícii je tiež bezdrôtové nabíjanie. Táto funkcia je automaticky integrovaná v oboch modeloch S6 a S6 Edge, nie je nutné dokupovať puzdrá. Stačí položiť telefón na bezdrôtovú nabíjaciu podložku a začne sa nabíjať. Nabíjanie možno realizovať v práci alebo doma počas dňa.

Samsung Galaxy S6 Edge 08

Konektivita telefónov zahŕňa Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth 4.1, podporu pre NFC a LTE. Ďalšou kapitolou je čítačka odtlačkov prstov, ktorá dokáže zastúpiť gesto, PIN alebo môže byť použitá pre platby. Platiť sa dá zatiaľ iba cez PayPal a to rovno až piatimi prstami. Novinkou je aj Smart Manager, ktorý prináša používateľovi prehľad o stave batérie, stave úložiska, RAM a zabezpečenia. Funkcia Quick Check umožňuje optimalizáciu a zvýšenie výkonu.

Samsung Galaxy S6 Edge 04

Fotoaparát je vynikajúci, ponúka rozlíšenie 16 MPx, svetelnosť f/1,9 a tiež aj optickú stabilizáciu (OIS). Foťák patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Prítomná je aj podpora pre natáčanie 4K videa, ktorá nás už neprekvapí. Niektorí ľudia považujú mierne vystúpený fotoaparát za mínus, podľa nás je to však v poriadku, svoju úlohu si plní dobre. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky.

Samsung Galaxy S6 06

Prekvapila nás aj rýchlosť zhotovenia fotografie – za 0,7 sekundy je schopný telefón zhotoviť fotografiu. Fotiť je možné rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť  stredné tlačidlo „Home“ do sekundy je fotoaparát pripravený fotiť. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO.

Samsung Galaxy S6 08

Pri aktuálnych TOP modeloch pre rok 2015 zmenil Samsung aj cenovú politiku. Cena oboch modelov je udávaná v troch verziách – pre 32, 64 a 128 GB vnútornú pamäť. Zatiaľ čo S6-ka začína na oficiálnej cene 699 eur, 64 GB verzia stojí 799 a 128 GB je dokonca až za 899 eur. S6 Edge so zahnutým displejom začína na cene 849 eur pri 32 GB pamäti, 949 eur stojí 64 GB verzia a najvyššia so 128 GB pamäťou prekračuje sumu 1000 eur a je dostupná za neuveriteľnú cenu 1049 eur.

Samsung Galaxy S6 Edge 07

Kto by to bol povedal? Zatiaľ čo doteraz bol Apple iPhone drahý, voči aktuálnemu Samsung Galaxy S6 Edge je iPhone „lacný a cenovo dostupný“ smartfón. Apple má dlhodobo odladený softvér a kvalitnú konštrukciu, či stálych zákazníkov. Ako to však dopadne pre Samsung? Sme zvedaví, keďže doteraz si žiadny iný výrobca nedovolil nastaviť cenu až tak vysoko. Vyplatí sa to Samsungu a nepoklesnú výrazne predaje?

Samsung Galaxy S6 Edge 04

Oba modely – Samsung Galaxy S6 a S6 Edge sú veľmi zaujímavé, ponúkajú vysoký výkon, jemný displej, kvalitné konštrukčné spracovanie z kovu a skla. Originálny dizajn nás zaujal na prvý pohľad. Poteší vynikajúci fotoaparát a optická stabilizácia, rýchle zhotovenie fotografii, rýchle nabíjanie a podpora bezdrôtového nabíjania. To, čím to výrobca „zabíja“ je extrémne vysoká cena, absencia slotu na pamäťové karty a tiež pomerne malá kapacita batérie.

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge 04

S6 Edge ponúkne na rozdiel od základnej S6-ky zahnutý displej po oboch stranách a vyššiu cenu o 150 eur voči S6-ke. Ide však skôr o dizajnový doplnok, keďže zahnutý displej nemá veľa použiteľných funkcii a v niektorých prípadoch je zahnutie skôr nevýhodou ako výhodou. Stojí za to, priplatiť si 150 eur za zahnutý displej? To je na každom používateľovi, podľa nás však ponúka málo funkcii navyše.

Samsung Galaxy S6

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Samsung Exynos 7420
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A53@1,5 GHz + 4× Cortex-A57@2,1 GHz)
Grafika: Mali T760
Pamäť: 3 GB RAM + 32/64/128 GB ROM
Operačný systém: Android 5.0.2 + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 5,1“, Super AMOLED, 2560×1440 px., 577 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 16 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/1,9, optická stabilzácia obrazu; predný – 5 MPx
Rozmery: 143×71×7 mm
Hmotnosť: 138 gramov
Batéria: Li-Ion, 2550 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, OTG
Formát SIM: microSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, barometer, krokomer, infraport, snímač odtlačku prsta a tepu srdca

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Celohliníkové spracovanie
+ Kvalitný fotoaparát
+ Vysoký výkon
+ Rýchle nabíjanie
+ Jemný QHD displej
+ Bezdrôtové nabíjanie

Mínusy
– Vysoká cena telefónu
– Absencia microSD slotu
– Malá kapacita batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung G920 Galaxy S6 32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung G920 Galaxy S6 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung G920 Galaxy S6 128GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy S6 AnTuTu Benchmark 01Samsung Galaxy S6 AnTuTu Benchmark 02
Samsung Galaxy S6 AnTuTu Benchmark 03Samsung Galaxy S6 AnTuTu Benchmark 04
Samsung Galaxy S6 CF Benchmark 01Samsung Galaxy S6 CF Benchmark 02
Samsung Galaxy S6 3D Mark 01Samsung Galaxy S6 3D Mark 02
Samsung Galaxy S6 3D Mark 03Samsung Galaxy S6 3D Mark 04
Samsung Galaxy S6 3D Mark 05Samsung Galaxy S6 3D Mark 06
Samsung Galaxy S6 3D Mark 07Samsung Galaxy S6 3D Mark 08
Samsung Galaxy S6 QuadrantSamsung Galaxy S6 CPU-Z

Samsung Galaxy S6 Edge

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Samsung Exynos 7420
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A53@1,5 GHz + 4× Cortex-A57@2,1 GHz)
Grafika: Mali T760
Pamäť: 3 GB RAM + 32/64/128 GB ROM
Operačný systém: Android 5.0.2 + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 5,1“, Super AMOLED, 2560×1440 px. + Dual Edge okraje (Palm screen), 577 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 16 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/1,9, optická stabilzácia obrazu; predný – 5 MPx
Rozmery: 142×7×7 mm
Hmotnosť: 132 gramov
Batéria: Li-Ion, 2600 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, USB OTG
Formát SIM: microSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, barometer, krokomer, infraport, snímač odtlačku prsta, snímač tepu srdca

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Celohliníkové spracovanie
+ Kvalitný fotoaparát
+ Vysoký výkon
+ Rýchle nabíjanie
+ Jemný QHD displej
+ Bezdrôtové nabíjanie
+ Zahnutý displej po stranách

Mínusy
– Absurdne vysoká cena
– Absencia microSD slotu
– Malá kapacita batérie
– Málo využité možnosti zahnutého displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung G925 Galaxy S6 Edge 32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung G925 Galaxy S6 Edge 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung G925 Galaxy S6 Edge 128GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy S6 Edge AnTuTu Benchmark 01Samsung Galaxy S6 Edge AnTuTu Benchmark 02
Samsung Galaxy S6 Edge AnTuTu Benchmark 03Samsung Galaxy S6 Edge AnTuTu Benchmark 04
Samsung Galaxy S6 Edge CF Benchmark 01Samsung Galaxy S6 Edge CF Benchmark 02
Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 01Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 02
Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 03Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 04
Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 05Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 06
Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 07Samsung Galaxy S6 Edge 3D Mark 08
Samsung Galaxy S6 Edge QuadrantSamsung Galaxy S6 Edge CPU-Z

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy S6 a Samsung Galaxy S6 Edge nájdete na Recenzie.SME.sk