Domov Foto-video Recenzia: Lamax W10.1

Recenzia: Lamax W10.1

Zdielať

Azda každý športovec, či nadšenec túži svoje zážitky zdieľať s ostatnými. Otestovali sme kameru s podporou 4K Ultra HD a diaľkovým ovládaním.

Pri výbere kamery nie je vždy nutné investovať veľa do produktov ako sú od GoPro, ale možno si vybrať aj spomedzi lacnejších alternatív. Je fakt, že výrobcovia sa snažia využiť záujem ľudí o tento segment a už pred niekoľkými rokmi sa začali objavovať prvé outdoorové kamery. Testovaná kamera bola nedávno predstavená a uvedená na trh. Za priaznivú cenu ponúkne odolné prevedenie, vstavaný LCD displej a predovšetkým možnosť natáčať až v 4K rozlíšení alebo vo Full HD. Čo viac treba pre jej aktívne využívanie? Potešilo bohaté príslušenstvo priamo v balení. K dispozícii je vodotesné puzdro (odolné až do 40 metrov pod vodou), pričom výhodou tohto modelu je najmä jeho zvýšená odolnosť voči vode do 12 metrov bez použitia puzdra. V balení je sada držiakov s možnosťou pripevnenia statívu, microUSB kábel, napájací adaptér a batéria s kapacitou 1350 mAh.

Vďaka kompaktným rozmerom 64×42×32 mm a hmotnosti 127 gramov je kamera veľmi dobre prenosná, nezaberie veľa miesta. Iste, po nasadení vodeodolného puzdra mierne vzrastú jej rozmery aj hmotnosť. Páči sa nám konštrukčné spracovanie, hoci je z plastu, je pevná a nikde nič nepuká a neprehýba sa. Nevýhodou je matný povrch, ktorý zachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Umiestnenie tlačidiel je nasledovné: na hornej strane sú dve – slúžia na nastavenie režimu/prepínanie medzi displejmi a na spustenie nahrávania. Na boku je tlačidlo na zapnutie/vypnutie kamery a na aktiváciu Wi-Fi. Zadná strana obsahuje 2“ LCD displej, ktorý je lesklý a plnofarebný. Na ňom sa zobrazuje obsah nahrávaného videa, novo urobenej fotografie či nastavenia kamery. K dispozícii je aj lokalizácia do češtiny, problém teda nebude mať azda nikto, ani menej zdatní používatelia.

Všetky konektory sú na ľavej strane kamery. Pre používateľa je k dispozícii microUSB konektor na nabíjanie (sme prekvapení, že takto zastaraný port výrobca používa), ktorý však možno použiť aj na prenos dát – teda fotografií a videí do počítača. Na prepojenie s televízorom slúži microHDMI konektor, ktorý dopĺňa slot na pamäťové karty microSD. Žiaľ, pamäťová karta nie je súčasťou balenia. Za výhodu považujeme maximálnu podporovanú veľkosť karty – 128GB, čo stačí azda všetkým používateľom (aj náročným). Najmä pri vysokom dátovom toku a objeme pri 4K rozlíšení to padne vhod. Šošovka kamery má uhol záberu 180°. Vďaka tomu možno nahrávať dostatočne široký priestor naokolo.

Bohaté balenie dodávané priamo s outdoorovou kamerou

Kvalita videa aj fotografií je celkom dobrá, zaujímavé sú zábery pod vodou a to najmä v dovolenkových destináciách, kde je more čisté a priehľadné. Použitie outdoorovej kamery počas letnej dovolenky je tak jedna z možností využitia tejto kamery. Testovaný model však nájde svoje využitie aj pri bicyklovaní či horskej turistike, vďaka množstvu násad priamo v balení možno kameru jednoducho upevniť na bike a zaznamenávať tak cyklistický výlet. Na výlete však treba dbať na výdrž batérie – 1350 mAh vydrží podľa slov výrobcu 120 minút záznamu. Podľa nášho testu sme však reálne dosahovali okolo 79 minút výdrže po plnom nabití batérie. Ocenili by sme, ak by výrobca pridal aj druhú, rezervnú batériu.

Pri videách v maximálnom rozlíšení 4K pri 60 fps by sme očakávali viac, občas chýbala farebnosť a pri dynamických scénach sme si všimli aj problémy pri záberoch, najmä pri rýchlom športe a videách z jazdy na elektrokolobežke. MAXsmooth je technológia, ktorú výrobca implementoval a v určitých oblastiach funguje dobre. K dispozícii je aj interpolované 6K video, alebo možnosť znížiť rozlíšenie na 2.7K, 4K pri 30 fps, Full HD pri 120 fps, alebo HD pri 240 fps. Okrem videí možno realizovať aj 64 MPx fotografie (s rozlíšením 4608×3456 px). Kvalita je pri pevnej ruke veľmi dobrá, výsledné zábery sú ostré a farebné. Fotografovanie v pohybe ale neprináša až tak dobré výsledky, a s ubúdajúcim svetlom sa znižuje aj kvalita fotografií. Oceňujeme aj prídavný externý mikrofón, ale ten nemožno pripojiť, ak je kamera v outdoorovom puzdre. Napriek tomu má mikrofón priamo v kamere cez puzdro dobrý zvuk, najmä pokiaľ ide o citlivosť.

Zaujímavosťou a veľmi príjemným riešením je ovládač na náramku, ktorý je užitočný najmä vtedy, keď má používateľ kameru pripevnenú na prilbe, alebo na kolobežke, či bicykli. Jednoducho ním možno spustiť, alebo pozastaviť nahrávanie videa počas jazdy. Diaľkový ovládač nie je potrebné s kamerou zložito párovať, funguje samostatne hneď po vybalení z krabice. Takéto riešenie rozhodne oceňujeme. Tiež zaujímavé a prínosné je nainštalovať obslužnú aplikáciu a vytvárať videá a fotky vzdialene, tento obsah spravovať a sťahovať do mobilného zariadenia bez nutnosti vloženia pamäťovej karty. Čerešničkou na torte je druhý, predný 1,4“ displej, ktorý nájde svoje využitie pri vlogovaní.

Testovaná outdoorová kamera Lamax W10.1 má zaujímavé funkcie, spracovanie a množstvo vylepšení na čele s diaľkovým ovládaním, Wi-Fi pripojením, LCD displejom a 4K rozlíšením alebo Full HD pri 120 fps. Kvalita výsledného videa je vzhľadom k cene dobrá. Tá je na úrovni 240 až 290 eur. Kvalita fotografii je priamo úmerná vybaveniu a možnostiam kamery. Možno ale konštatovať, že kamera naplní očakávania, má bohaté príslušenstvo priamo v balení. A najmä, možno ňou nahrávať aj podmorské videá, čo sa ani so smartfónmi s odolnosťou IP68 nedá. Kamera ponúka dobrý pomer medzi funkciami a cenou.

Zapožičal: Lamax