Domov Periférie Recenzia: D-Link DIR-890L

Recenzia: D-Link DIR-890L

Zdielať

Wi-Fi routre sú ponúkané v rôznych prevedeniach. Firma D-Link sa pri svojej vlajkovej lodi rozhodla upustiť svoju fantáziu a vyrobiť veľké futuristické zariadenie, ktoré vyzerá veľmi sľubne. Ide o model DIR-890L.

d-link-dir-890l-01

Pri prvom pohľade na tento router si zákazník pomyslí, že ide o nejakú vesmírnu loď, prípadne robotického pavúka. Červená farba totiž okamžite bije do očí, takisto ako aj pyramídový tvar zariadenia s veľa hranami a šiestimi externými anténami. Navrchu je šesť LED indikátorov, ktoré zobrazujú aktivitu USB portov, siete na 2,4 GHz a 5 GHz frekvenciách, stav pripojenia k internetu a stav napájania. Na zadnej strane nájdeme štyri gigabitové Ethernet LAN porty, jeden Ethernet WAN port a dva USB porty (jeden 2.0 a jeden 3.0).

d-link-dir-890l-02

Na zadnej strane sú aj tri tlačidlá na reset, WPS pripojenia a napájanie. Vnútri routra sa nachádza dvojjadrový 1GHz procesor a obvody podporujúce 802.11b/g/n/ac bezdrôtové pripojenie. Vďaka nim by mal router dosiahnť teoretickú rýchlosť dokopy až 3200 Mbps, pričom 600 Mbps by bolo na jednej 2,4 GHz frekvencii a 1300 Mbps na každej z dvoch 5 GHz frekvencií. Podporované sú technológie ako Beamforming, ktorá upraví vysielanie signálu tak, aby mali všetci používatelia čo najsilnejší signál, či SmartConnect, ktorá prideľuje používateľom frekvencie s najväčšou šírkou pásma.

d-link-dir-890l-03

Router je možné spravovať cez webové rozhranie, alebo aj na diaľku pomocou smartfónu a mobilnej aplikácie mydlink Lite. Po prihlásení do rozhrania sa zobrazí jednoduchá domovská stránka zobrazujúca pripojených klientov, stav internetového pripojenia, IP adresu routra, masku siete a prednastavenú sieťovú bránu. Nastavenia obsahujú sprievodcu inštalačným procesom, v ktorom sú nakonfigurované nastavenia siete a Wi-Fi pripojenia, spolu s heslom routra. Je tu aj viacero samostatných stránok nastavení, kde je možné router nakonfigurovať manuálne.

d-link-dir-890l-04

V nastaveniach internetového pripojenia je možné si vybrať typ pripojenia (DHCP, statický, PPPoE, PPTP, L2TP a DS-Lite), nastaviť mód zariadenia (router alebo prístupový bod), nakonfigurovať klonovanie MAC adresy a nastavenia IPv6 DNS servera. Stránka Wireless zas umožňuje zapnúť, vypnúť, či pomenovať všetky tri frekvencie, nastaviť Wi-Fi heslá, vybrať módy 802.11 (a zabezpečenie WEP, WPA/WPA2-PSK) a vytvoriť hosťovskú zónu s limitovaným prístupom k zariadeniam a dátam v sieti.

d-link-dir-890l-05

Stránka SharePort potom ponúka nastavenia USB jednotiek, nastavenia DLNA media serveru, Windows File Sharingu (SAMBA) a Web File Access. Veľmi jednoduché je aj nastavenie Quality of Service (QoS). Každý pripojený klient má svoj štvorček a ten stačí potiahnuť do štvorčeka priority. Dostupný je jeden Najvyšší, dva Vysoké a osem Stredných. Celé internetové rozhranie skrátka ponúka toľko funkcii, že ich máme problém spočítať.

d-link-dir-890l-06

Inštalácia je rýchla a jednoduchá. Stačí pripojiť router k počítaču pomocou pribaleného Ethernet kábla, naťukať lokálnu IP adresu (192.168.100.1) a za 5 minút preletieť inštalačným procesom. Rýchle je okrem inštalácie aj samotné pripojenie. D-Link DIR-980L dosiahol vyššie rýchlosti ako akýkoľvek iný router, ktorý sme testovali, či sme už boli od neho vzdialení jeden a pol metra, alebo 10 metrov. Dosah je excelentný a šesť antén nemalo problém pokryť celý trojizbový byt a asi 10 až 20 metrov okolo neho.

d-link-dir-890l-07

Na tomto routri ale nie sú excelentné dve veci. Jednou z nich je rýchlosť čítania a zápisu na USB kľúč, ktoré síce nie sú najpomalšie, ale rozhodne nie ani najrýchlejšie. Druhou je potom cena. Čiastka 250 eur, ak nie viac, rozhodne nie je najmenšia a nie každý je toľko schopný za router dať. Ak ale hľadáte jeden z najlepších routrov, čo sa týka či už rýchlosti pripojenia, jednoduchosti rozhrania, možností nastavenia v ňom, alebo dosahu pripojenia, D-Link DIR-890L by mal rozhodne patriť k favoritom.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový 1 GHz
Rozmery: 387 x 247,3 x 119,5 mm
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/a/ac, 802.3/3u
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 6× MIMO všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 3200 Mbps (600 Mbps v 2,4 GHz + 2× 1300 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (WAN, 1 GbE), 4× RJ-45 (LAN, 1 GbE), 1× USB 3.0, 1× USB 2.0
Ďalšie funkcie: QoS, rodičovská ochrana, 6× hosťovské siete, Beamforming

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vynikajúci dosah Wi-Fi siete
+ Vysoký a stabilný výkon
+ Funkcie a výbava zariadenia
+ Výbava internetového rozhrania
+ Prítomnosť dvoch USB portov
+ Štýlový vzhľad a šesť antén

Mínusy
– Veľké rozmery  a vysoká cena
– Priemerná rýchlosť USB prenosu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu D-Link DIR-890L poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: D-Link