Domov Recenzie Recenzia: ASUS Zenfone 3 Max

Recenzia: ASUS Zenfone 3 Max

Zdielať

Taiwanská spoločnosť ASUS prináša na trh kvalitné smartfóny, ktoré stále dopĺňa o nové modely. ZenFone 3 Max je na trhu už dlhšie a slovo „Max“ vystihuje jeho podstatu. Čo všetko ponúka?

Z dizajnového hľadiska sa oproti iným modelom spoločnosti nezmenilo takmer nič. Výrobca ponúka model v dvoch farebných prevedeniach – v bielej a čiernej. Podobne ako iné ZenFony je aj tento model zabalený v štýlovej krabičke so zadným krytom, ktorý je príjemný na dotyk. Regulácia hlasitosti je spolu s vypínačom na pravej strane, na hornej strane je 3,5 mm audio jack konektor. Spodná strana obsahuje microUSB a mikrofón.

Navigačné tlačidlá sú na spodnej strane displeja a sú v tradičnom poradí Späť – Domov – Multitasking. Nad displejom je reproduktor, predný fotoaparát, notifikačná dióda a senzor okolitého osvetlenia. Na zadnej strane je 13 MPx fotoaparát spolu s LED bleskom, reproduktor je v spodnej časti. Zadný kryt nie je odnímateľný, keďže dva sloty na microSIM kartu a pamäťovú kartu (alebo slot na dve microSIM karty) sú na ľavej strane zariadenia.

Integrovaná batéria je azda najzaujímavejším prvkom testovaného modelu – jej kapacita činí 4100 mAh a súvisí s dlhou výdržou. Ako už z názvu vyplýva, smartfón je určený pre tých, ktorí chcú maximálnu výdrž. Max vydrží naozaj veľa, počas aktívneho používania sa dá dostať na dva dni, pri menej aktívnom používaní sú to kľudne aj tri. Používatelia, ktorí nepoužívajú dual SIM režim, mobilné dáta a veľmi nezaťažujú telefón, môžu dosiahnuť aj štyri dni.

Zatiaľ čo výdrž je skvelá, tak výkon či displej až toľko neoslnia. Najmä ak sa týmto modelom zameral výrobca na výdrž, musel ubrať na výkone. Ten tvorí energeticky nenáročný, avšak nízkovýkonný procesor MediaTek MT6737, taktovaný len na 1,5 GHz. Štyri jadrá dopĺňa grafika Mali, 2 GB operačná pamäť a 32 GB vnútorná pamäť. Operačným systémom je Android vo verzii 6.0 Marshmallow s nadstavbou výrobcu – ZenUI.

Prekvapením je stará verzia operačného systému, veľa používateľov by iste očakávalo prítomnosť systému Android 7.0 Nougat. Z hľadiska stability sme nezaznamenali väčšie problémy, rýchlosť a plynulosť je však slabá. Systém je pomalý a aj reakcie sú dlhšie vďaka pomalému a energicky nenáročnému procesoru s dnes už malou, 2GB pamäťou. Spomalené sú aj animácie, často treba dlho čakať, aj reakcie pri otváraní aplikácií sú spomalené.

Nevýhodou je tiež kvantum predinštalovaných aplikácii priamo z výroby, ktoré už pomalé zariadenie ešte viac spomaľuje. Kvôli dosiahnutiu čo najlepšej výdrže sa šetrilo aj na displeji. Hoci ponúka veľkosť 5,5“, používateľ sa musí uspokojiť len s HD rozlíšením (teda 1280×720 pixelov). Poteší prítomnosť IPS panelu, ktorý ponúka veľmi dobré farby a široké pozorovacie uhly. Na tomto displeji sú farby však skôr priemerné, taktiež aj maximálny jas mohol byť lepší.

Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 MPx, prítomný je dvojitý LED blesk, poteší HDR režim, detekcia tváre či zaostrovanie dotykom na displeji. Výsledná kvalita fotografii nás však sklamala, keďže viacerým fotkám chýbajú detaily. Pri dobrých svetelných podmienkach v exteriéri však možno dosiahnuť veľmi dobré fotografie, horšie je to už pri slabšom svetle. Foťák je tak viac-menej len pre menej náročných, v prípade potreby však na daný účel poslúži.

Telefón je vybavený Wi-Fi adaptérom s podporou 802.11 a/b/g/n,  pričom najnovší ac chýba. Je tu tiež Bluetooth 4.0., poteší podpora pre všetky LTE pásma, používané na Slovensku – 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. ZenFone 3 Max je dual SIM smartfón, čo znamená, že v ňom možno používať dve SIM karty naraz. Mobilný internet je k dispozícii pomocou 3G alebo 4G/LTE siete na prvej microSIM karte, druhá podporuje iba 2G (GSM) siete. Poteší tiež prítomnosť USB OTG a možnosť nabíjať cez OTG redukciu iné zariadenia, vďaka čomu možno Max použiť aj ako powerbank.

ASUS ZenFone 3 Max je určený najmä pre častých cestovateľov,  ktorí nechcú hľadať každý deň nabíjačku a neustále k nej pripájať telefón. Smartfón si však určite nájde cestu aj medzi nenáročných používateľov, ktorí nepotrebujú výkonný telefón a nechcú drahé TOP modely. Telefónu vyčítame spomalený systém a horšie vlastnosti displeja, čo priamo súvisí so šetrením na nákladoch na výrobu a tiež na úsporu energie pri prevádzke. Chýba NFC a podpora pre Wi-Fi ac. Max je v predaji za cenu okolo 180 – 200 eur.Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6737
Procesor: štvorjadrový, 1,5 GHz
Grafika: Mali
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow + ZenUI
Displej: 5,5″, IPS, HD (1280×720 px.), 267 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, dual LED blesk, autofókus, f2.0, nahrávanie Full HD videí; predný – 5 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 150×74×9 mm
Hmotnosť: 148 gramov
Batéria: Li-Ion, 4100 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), USB OTG
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, A-GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Výborná výdrž 4100 mAh integrovanej batérie
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie aj pri plaste
+ Možnosť použiť ako powerbank cez USB OTG
+ Funkcie a výbava, LTE pre všetky naše pásma
+ Zadný kryt príjemný na dotyk, pekný dizajn

Mínusy
– Len slabé HD rozlíšenie, pomalý procesor
– Fotoaparát mohol byť lepší vzhľadom k cene
– Pomalé reakcie systému, starý OS v6.0
– Veľa predinštalovaných aplikácii z výroby

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus ZenFone 3 Max ZC520TL 2GB/32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Zapožičal: ASUS