Domov Recenzie Recenzia: Apple iPad Pro 12.9

Recenzia: Apple iPad Pro 12.9

Zdielať

Otestovali sme prémiový tablet iPad Pro s XDR displejom a čipom M1.

Ide o profesionálny tablet od Apple disponujúci veľkým displejom s podporou HDR a miniLED podsvietením s extrémne výkonným M1 čipom, ktorý výkonom prekoná mnohé notebooky. Testovaná verzia mala kapacitu 256GB, 8GB RAM a 5G konektivitu. Balenie je tradične skromné, okrem iPadu samotného je v ňom 20W nabíjací adaptér do siete, USB-C kábel s rozhraním USB 2.0, nálepky s logom jabĺčka a potrebné papiere. Balenie neobsahuje Apple Pencil ani klávesnicu, tie treba dokúpiť samostatne. Dodávaný adaptér nepodporuje rýchle nabíjanie iPadu, pre jeho dosiahnutie treba dokúpiť silnejší adaptér. Po úvodnom rozbalení tablet očarí obrovským displejom a hliníkovým dizajnom, z ktorého priam ide prémiovosť zariadenia. Tablet má hmotnosť 685 gramov, čo z neho robí pomerne ťažké zariadenie a spolu s pripojenou Magic Keyboard má viac viac ako 13″ MacBook Air. Rozmery sú 281×215×7 mm. Zobrazovacia plocha má uhlopriečku 12,9″ so zaoblenými rohmi a rozlíšenie 2048×2732 pixelov pri 265 DPI.

Liquid Retina XDR displej oslní svojou kvalitou. Pri sledovaní SDR obsahu sme ocenili hlavne hlbšiu čiernu, vyšší kontrast a živšie farby v porovnaní s IPS LCD displejom, ktorý má napríklad 11″ iPad Pro 2021, ale aj starší iPad Pro 2018, s ktorým sme displeje priamo porovnávali. Štandardný maximálny jas iPadu je 600 nitov, čo sa však mení pri pozeraní HDR obsahu, kde vie celý displej rozsvietiť na 1000 nitov a špičkový jas dosahuje až 1600 nitov. Displej má dynamickú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, avšak s mierne dlhšou dobou odozvy. Doba odozvy je čas, ktorý uplynie kým sa jeden pixel prefarbí na inú farbu a pri extrémne rýchlych scénach sa obraz môže teoreticky rozmazávať. Opäť je to však viac-menej len teoretický problém, v praxi sme sa s tým nestretli, ani pri sledovaní rýchlych HDR scénok v akčných filmoch. Displej je certifikovaný pre Dolby Vision a podporuje aj HLG či HDR10.

Portová výbava je tradičné skromná. Prítomný je jeden Thunderbolt 3/USB 4 port, ktorý slúži aj na nabíjanie. So staršími verziami iPadOS bol tento port vzhľadom k deklarovaným vlastnostiam pomerne pomalý, s aktuálnym iPadOS 16 je to už výrazne lepšie. Port nepodporuje štandard USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps), takže to treba brať v úvahu pri kúpe rýchleho externého SSD. USB-C port sme otestovali so stredne rýchlym externým SSD Samsung T7, ktorému stačí 10 Gbps konektivita. Pre použitie extrémne rýchlych externých SSD odporúčame siahnuť po verziách s Thunderbolt 3 konektivitou. K tabletu sa dá, či už priamo alebo cez dock/redukciu pripojiť jeden externý displej, cez DisplayPort s rozlíšením až 6K, pri použití HDMI je limit zrejme 4K. Vďaka M1 čipu a iPadOS 16 je podpora externých monitorov relatívne plnohodnotná, je možné spustiť naraz 8 aplikácií – 4 na displeji iPadu a ďalšie 4 na externom monitore.

Tablet má tri fotoaparáty, jednu prednú TrueDepth selfie kameru, ktorá slúži aj na 3D sken tváre pre funkciu odomykania tvárou Face ID a dve snímače sú vzadu. Predný snímač je ultra-široký so zorným poľom 122° a rozlíšením 12 MPx. Podporuje funkciu Center Stage, ktorá pri videohovoroch sleduje tvár a snaží sa ju udržať v centre záberu. Robí to cez výrez z obrazu za použitia Neural Engine. Face ID je rýchle, trochu vadí že kamera je pri použití tabletu na šírku na kraji. Apple zrejme nenašiel rozumný spôsob ako do širšej hrany zabudovať celý Face ID systém a zároveň systém na bezdrôtové nabíjanie Apple Pencil do tak tenkého rámika, preto aj iPad Pro s M2 čipom to má rovnako. Na rozdiel od základného iPadu 10. generácie, ktorý nemá v sebe hardvér na bezdrôtové nabíjanie stylusu. Využiť bočné hrany nešlo kvôli prítomnosti reproduktorov a spodnú hranu zas kvôli klávesniciam tretích strán a riziku že stylus spadne z hrany.

Zadné fotoaparáty sú na pomery tabletov vysoko nadštandardné, za dobrých svetelných podmienok vyprodukujú slušné fotografie. Samozrejme, nemôžu sa rovnať snímačom z iPhonu 14 Pro. Hlavný snímač má rozlíšenie 12 MPx a svetelnosť f/1.8, ultra-širokouhlý snímač má rozlíšenie 10 MPx a svetelnosť f/2.4. Teleobjektív nie je prítomný. Video nahrávajú do 4K rozlíšenia pri 60 snímkoch za sekundu. Dolby Vision nie je pri nahrávaní videí podporovaný, čo je škoda. Aj keď fotografovanie iPadom pôsobí vtipne, zadné kamery sa pri použití vhodnej aplikácie dajú použiť na skenovanie dokumentov. Na bočných hranách sú štyri reproduktory, dva na každej strane. Podporujú Dolby Atmos aj Spatial Audio. Sú hlasné a majú verné podanie, ešte sme nepočuli tablet s lepším zvukovým prejavom a prekonajú mnohé notebooky.

Z bezdrôtovej komunikácie testovaný cellular iPad podporuje Wi-Fi, Bluetooth a mobilné siete + GPS/Glonass/BeiDou/Galileo. Wi-Fi čip podporuje štandard Wi-Fi 6, avšak nie štandard 6E a rovnako ani 160 MHz pásmo. Bluetooth je štandardu 5.0 a teda podporuje pripojenie AirPods Max, Bluetooth ako taký sa však nedá použiť na štandardný prenos dát. Na to treba použiť AirDrop, ktorý využíva naraz Bluetooth a Wi-Fi pre vysokú rýchlosť, alebo aplikácie tretích strán, ktoré rovnako využívajú obidve spomínané technológie. Cellular verzia podporuje mobilné siete, vrátane 5G a keďže súčasťou 5G čipu je aj GPS modul, iPady bez podpory mobilných sietí nepodporujú ani navigáciu cez GPS/iné podporované navigácie. Na určenie polohy sa používajú dostupné Wi-Fi siete. Zariadenie podporuje jednu fyzickú Nano-SIM kartu a viacero virtuálnych eSIM kariet.

Základom iPadu je M1 čip. Je to rovnaký čip, aký používajú MacBooky Air, 13” MacBooky Pro a Macy mini z jesene 2020. Vďaka tomu má iPad Pro bezkonkurenčný výkon, neprehrieva sa, má dlhú výdrž na batériu a to všetko s pasívnym chladením bez nutnosti použitia ventilátorov. Tablet sa tak hodí na strihanie náročných 4K videí v mobilnej verzii Final Cut Pro či LumaFusion, prípadne DaVinci Resolve. Veľkosť RAM závisí od veľkosti úložiska. Modely s kapacitou SSD 128GB, 256GB a 512GB ponúkajú 8GB RAM, modely s 1TB a 2TB diskom ponúkajú až 16GB RAM. Úložisko samotné je veľmi rýchle, v testovanom modely s 256 GB flash diskom sme rýchlosť zápisu namerali 2459 MB/s a rýchlosť čítania 1760 MB/s.

Už od uvedenia prvého iPadu bola výdrž batérie na úrovni 10 hodín a nezmenilo sa to ani s príchodom M1 čipu. Zabudovaná batéria má kapacitu 10758 mAh alebo 40,88 Wh. Pri použití rýchlonabíjačky sa dá z nuly na 100% tablet nabiť za približne dve hodiny. iPad Pro je bezkonkurenčne najlepší tablet na trhu a časti používateľov môže nahradiť notebook. Čo nám chýba je novší Bluetooth, Wi-Fi 6E (toto rieši M2 model), ďalší Thunderbolt 3/4 port s podporou USB 3.2 Gen 2×2, lepšie zadné kamery s teleobjektívom a hlavne lepší operačný systém. iPadOS 16 neumožňuje naformátovať externý disk a to je pre tablet s cenovkou cez 1000 eur veľká hanba.