Domov Novinky Objavená čierna diera, ktorá prekonala očakávania

Objavená čierna diera, ktorá prekonala očakávania

Zdielať

Vesmírny teleskop Jamesa Webba objavil čiernu dieru, ktorá prekonala očakávania.

Astronómovia využili bezprecedentné možnosti vesmírneho teleskopu, aby spozorovali skutočné monštrum čiernej diery. Singularita je tak nečakane veľká, že narušila proces tvorby hviezd v hostiteľskej galaxii. Vesmírny teleskop opäť poskytuje vedcom na celom svete doteraz nevídané objavy o fungovaní vesmíru. Tím výskumníkov z Edinburskej univerzity využil vesmírne observatórium na štúdium galaxie GS-9209, ktorá je jednou z najvzdialenejších galaxií, aké boli kedy objavené, keďže sa nachádza 25 miliárd svetelných rokov od Zeme. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Nature je GS-9209 „masívna pokojná galaxia“, ktorú JWST pozoroval v jej prvých (miliardových) rokoch, čo astronómom umožnilo podrobne zmapovať jej históriu.

GS-9209 vytvorila toľko hviezd ako Mliečna dráha len 800 miliónov rokov po veľkom tresku, uviedli vedci, hoci je o desatinu väčšia ako naša galaxia. Vďaka JWST sa edinburskému tímu podarilo potvrdiť, že GS-9209 prestala tvoriť nové hviezdy, keďže v súčasnosti hostí kombinovanú hmotnosť 40 miliárd sĺnk – čo približne zodpovedá odhadovanej hmotnosti obsiahnutej v Mliečnej ceste. Hlavným vinníkom prerušenia tvorby hviezd je supermasívna čierna diera v centre GS-9209, ktorá je päťkrát väčšia, než sa očakávalo vzhľadom na počet hviezd v jej hostiteľskej galaxii. „Veľmi masívna“ čierna diera v centre GS-9209 bola podľa vedca „veľkým prekvapením“ a ďalším potvrdením teórie predpovedajúcej jav narušenia tvorby hviezd.

Supermasívne čierne diery môžu ovplyvniť vznik nových hviezdnych telies, pretože počas procesu akrécie uvoľňujú gargantuovské množstvá vysokoenergetického žiarenia. Energetické žiarenie môže ohrievať plyn a vytláčať ho z galaxií, čím pripravuje hviezdne škôlky v galaktických hmlovinách o základné palivo potrebné na vznik nových hviezd. Skutočnosť, že čierna diera GS-9209 je taká masívna, znamená, že „musela byť v minulosti veľmi aktívna“, vysvetlili britskí vedci. Všetka energia vyžarovaná počas procesu akrécie musela vážne narušiť „celú galaxiu“, čím zabránila kolapsu plynu pri tvorbe nových hviezd. Vďaka vesmírnemu teleskopu Jamesa Webu môžu teraz vedci uskutočniť podrobné pozorovania, ktoré predtým neboli možné. Observatórium NASA-ESA už ukázalo, ako galaxie rástli „väčšie a skôr“, než sa očakávalo v prvej miliarde rokov vesmíru po Veľkom tresku.

Zdroj