Domov Novinky Obavy z AI vedú manažérov k drogám a alkoholu

Obavy z AI vedú manažérov k drogám a alkoholu

Zdielať

Obavy z umelej inteligencie a prepúšťania vedú technologických manažérov k drogám a alkoholu.

Nie je tajomstvom, že technologický priemysel je jedným z najlepšie platených odvetví na trhu práce, ale s lukratívnym platom prichádza aj strach z prepustenia, dlhý pracovný čas a extrémny tlak, čo mnohých manažérov vedie k alkoholu a drogám. Prieskum uskutočnený medzi 500 vedúcimi pracovníkmi v oblasti technológií (na úrovni manažmentu alebo vyššej) ukázal, že vedúci pracovníci sú čoraz viac deprimovaní a znepokojení svojou budúcnosťou, a preto sa ako k mechanizmu zvládania obracajú k zneužívaniu návykových látok a liekov na predpis. V technologickom priemysle boli tento rok prepustené desaťtisíce ľudí v dôsledku otrasov ekonomiky a nadmerného zamestnávania počas korony. Len Amazon prepustil viac ako 20,000 pracovníkov. Takmer 40% účastníkov prieskumu zažilo v dôsledku týchto prepúšťaní zvýšenú úzkosť a/alebo depresiu, pričom 77% uviedlo, že mali negatívny vplyv na ich zdravie.

Ďalšou veľkou obavou pre technologických manažérov je nárast umelej inteligencie. IBM uvádza, že majú v úmysle zastaviť prijímanie zamestnancov na pracovné miesta, ktoré by mohla vykonávať generatívna umelá inteligencia, čo by malo mať celosvetovo vplyv na 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok. Takmer dve tretiny účastníkov tvrdia, že zdokonaľovanie umelej inteligencie a myšlienka, že ich nahradí počítač, negatívne ovplyvnili ich zdravie, zatiaľ čo 31% sa obáva, že im umelá inteligencia vezme prácu. Takmer 80% pracovníkov v oblasti technológií užíva lieky, či už pod dohľadom lekára alebo inak. 32% uviedlo, že konzumujú kontrolované látky, aby dosiahli lepší výkon a zvládli dlhý pracovný čas a vysoký stres: 45% z nich užíva lieky proti bolesti, 34% stimulanty vrátane amfetamínov, 36% antidepresíva, 35% lieky na spanie a 26% SSRI. Častým faktorom medzi účastníkmi bolo aj nadmerné užívanie alkoholu. Polovica z nich priznala, že denne vypije 3 až 7 alkoholických nápojov, čo ich kvalifikuje ako ťažkých pijanov.

Niektorí uviedli, že konzumujú alkohol alebo kontrolované látky tesne pred prácou alebo počas nej, pričom približne 3 z 10 zvýšili konzumáciu alkoholu v dôsledku stresu v súvislosti s prepúšťaním a umelou inteligenciou. „Toto odvetvie podporuje rýchle a ambiciózne prostredie a vyžaduje si jedinečný prístup k liečbe. Je načase, aby sa technologický priemysel prebudil a destigmatizoval problémy s návykovými látkami, aby sa každý zamestnanec cítil pohodlne pri hľadaní a prijímaní podpory, ktorú zúfalo potrebuje,“. Z indexu miliardárov agentúry Bloomberg vyplýva, že všetci najbohatší jednotlivci na svete okrem dvoch pochádzajú z technologického priemyslu; aj vďaka širokej trhovej rallye si za posledných šesť mesiacov prilepšili v priemere o 14 miliónov dolárov denne. Pre mnohých z tých, ktorí sú na bežných manažérskych pozíciách, je však realitou práca plná stresu a starostí, ktoré môžu viesť k užívaniu liekov na predpis, alkoholu alebo drog, aby sa s nimi vyrovnali.

Zdroj