Domov Novinky Nokia do konca roka zavedie internet 4G na Mesiaci

Nokia do konca roka zavedie internet 4G na Mesiaci

Zdielať

Nokia dúfa, že ešte v tomto roku spustí na Mesiaci sieť 4G.

Ak raz bude musieť človek z toho či onoho dôvodu obývať Mesiac, smartfón by mohol byť stále dôležitou súčasťou technického vybavenia, ktoré si so sebou prinesie. Nokia pokrytím chce čiastočne pomôcť vesmírnym agentúram pri nových objavoch, ale podľa správ tým sleduje aj to, aby pripravila pôdu pre prítomnosť ľudí na planéte. Sieť bude doslova vypustená do vesmíru v rakete SpaceX v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Hlavný inžinier spoločnosti Luis Maestro Ruiz De Temino predstavil túto misiu minulý mesiac počas veľtrhu MWC v Barcelone. Sieť bude obsahovať základňovú stanicu vybavenú anténami a uloženú v lunárnom pristávacom module Nova-C. Ten navrhla firma Intuitive Machines, ktorá sa označuje za „spoločnosť zaoberajúcu sa komplexným výskumom vesmíru, ktorá poskytuje prístup na Mesiac, lunárne dátové služby, extrémnu lunárnu mobilitu a ďalšie služby“.

Medzi pristávacím modulom a roverom poháňaným slnečnou energiou sa vytvorí spojenie LTE. Raketa SpaceX uvoľní miesto lunárnemu landeru, ktorý bude mať pohonný systém, ktorý mu pomôže dosiahnuť povrch Mesiaca. Nokia tvrdí, že sieť bola vybudovaná tak, aby odolala extrémnym podmienkam, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre. Technológia pristane v kráteri Shackleton v blízkosti južného pólu Mesiaca. Doprava siete bude súčasťou misie NASA Artemis 1, ktorá predpokladá prvú prechádzku amerických astronautov po Mesiaci od roku 1972. Nokia tvrdí, že cieľom spustenia siete 4G na Mesiaci je ukázať, že pozemné siete sa dajú použiť na zvládnutie komunikačných požiadaviek budúcich vesmírnych misií. Sieť umožní astronautom komunikovať medzi sebou a s riadením misie. Bude sa používať aj na diaľkové ovládanie lunárneho rovera a na prenos videa a údajov v reálnom čase na Zem.

Fínska sieťová firma už skôr uviedla, že lunárna sieť „poskytne kritické komunikačné možnosti pre mnoho rôznych aplikácií prenosu dát vrátane dôležitých funkcií velenia a riadenia, diaľkového ovládania lunárnych roverov, navigácie v reálnom čase a streamovania videa vo vysokom rozlíšení“. Hlavný analytik Moor Insights & Strategy Anshel Sag uviedol, že rok 2023 by bol optimistickým cieľom pre spustenie misie. „Ak je hardvér pripravený a overený, ako sa zdá, je veľká šanca, že by mohli odštartovať v roku 2023, pokiaľ ich vybraný partner pre štart nebude mať žiadne komplikácie alebo oneskorenia.“

Zdroj