Domov Novinky Najčastejšie používané heslá na svete v roku 2023

Najčastejšie používané heslá na svete v roku 2023

Zdielať

NordPass zistil, že „123456“ je najhoršie heslo na svete.

Lámanie si hlavy pri vymýšľaní silného hesla môže byť otravné. Ak však chcete, aby používateľské e-maily, online bankovníctvo, prihlasovacie údaje do streamovacích platforiem boli v bezpečí pred pazúrmi hackerov, bolo by rozumné vynaložiť úsilie. NordPass, nástroj na správu hesiel od tímu stojaceho za NordVPN, v spolupráci s nezávislými výskumníkmi zverejnil svoju štúdiu 200 najčastejšie používaných hesiel v roku 2023. Podobnú správu hesiel ponúka aj švajčiarsky ProtonMail a jeho služba Proton Pass, ktorú z dlhodobého hľadiska rozhodne odporúčame (keďže všetky údaje sú end-to-end šifrované). Zaujímavé je, že z 20 najbežnejších hesiel na svete sa 17 dá prelomiť za menej ako sekundu, takže si dvakrát rozmyslite, než sa rozhodnete na zabezpečenie svojich online účtov zadať „123456“ alebo ešte kreatívnejšie „password“. Štúdia ukázala, že 86% kybernetických útokov využíva ukradnuté prihlasovacie údaje a online účty, e-maily a heslá tvoria takmer 20% najčastejšie predávaných položiek na dark webe.

„Admin“, ktorý sa v posledných piatich rokoch v rebríčku top 200 neumiestnil, sa tento rok umiestnil na druhom mieste. „Je to jedno z hesiel, ktoré sa ľudia neobťažujú meniť,“ uvádza sa v správe. „Namiesto zlepšovania návykov pri vytváraní hesiel sa používatelia internetu vydali iným smerom a držia sa už vopred nakonfigurovaných hesiel.“ Napriek niektorým dôstojným súperom sa „123456“ posledných päť rokov stále drží na čele rebríčka najčastejších hesiel na svete. „V rebríčku najčastejších hesiel sa umiestnilo 4z5 krát. „Password“ si tento nie príliš šľachetný titul udržalo raz,“ uvádza sa v správe. Štúdia po prvýkrát odhalila aj najčastejšie používané heslá na základe kategórií. Heslom č. 1 pre stránky elektronického obchodu, e-mailové účty, elektronické zariadenia a streamovacie služby je tiež „123456“, zatiaľ čo „UNKNOWN“ sa umiestnilo na prvom mieste pre platformy sociálnych médií, finančné účty a smartfóny.

Tu je 20 najbežnejších hesiel na svete v roku 2023, spolu s tým, ako dlho trvá prelomenie každého z nich:

Mená sú tiež obľúbenou voľbou hesiel používateľov na celom svete. „Isabella“ je v tomto roku druhým najpoužívanejším heslom v Rakúsku, zatiaľ čo „Katerina“ sa v Grécku umiestnila na 11. mieste. Kombinácia mena a čísla, ako napríklad „Flores123“, sa umiestnila na 5. mieste v Mexiku a „Kento123!“ bolo na 17. mieste v Malajzii. Láska obyvateľov Veľkej Británie k futbalu sa odráža vo výbere hesiel, keď sa názvy futbalových klubov anglickej Premiere League „liverpool“, „arsenal“ a „chelsea“ umiestnili na 4., 6. a 10. mieste. Z 20 najčastejších hesiel v Číne tvorili 11 hesiel len čísla. „Používatelia internetu v Číne často používajú vo svojich heslách čísla. Zatiaľ čo „123456“ je najpoužívanejším heslom v krajine, veľmi populárne sú aj iné číselné sekvencie, ako napríklad „111111“, „000000“ a „12345678“,“ zdôrazňuje NordPass. Na druhej strane, používatelia v USA si obľúbili používanie hrubých slov, pričom „shitbird“ sa umiestnilo na 16. mieste.

Bezpečnostné tripy a triky:

  • Pravidelne meňte svoje heslá
  • Heslá by mali mať aspoň 20 znakov a mali by obsahovať čísla, veľké a malé písmená a špeciálne symboly
  • Nepoužívajte informácie, ako sú dátumy narodenia, mená alebo bežné slová
  • Nepoužívajte rovnaké heslo pre viac ako jednu stránku
  • Prejdite na prístupové heslá, pri ktorých môžete na prístup k zariadeniu alebo aplikácii použiť odtlačok prsta, sken tváre alebo pin.

Zdroj