Domov Novinky Môže zaplnená pamäť smartfónu zvýšiť jeho hmotnosť?

Môže zaplnená pamäť smartfónu zvýšiť jeho hmotnosť?

Zdielať

Na celom svete sú miliardy používateľov mobilných telefónov, a tak technickí experti dostávajú každý deň odpovede na množstvo otázok.

Zatiaľ čo niektoré z týchto otázok sú očakávané, iné sú naozaj zvláštne. V poslednom čase sa objavujú otázky, či zaťaženie mobilného telefónu dátami skutočne zvyšuje jeho hmotnosť. Ak chceme hovoriť z vlastnej skúsenosti s našimi telefónmi, tak odpoveď je priame NIE. Hmotnosť mobilného telefónu určujú aj materiály použité pri jeho konštrukcii, ako sú kovové a plastové komponenty, batéria a displej. Množstvo dát uložených v telefóne prakticky nemá priamy vplyv na jeho hmotnosť. Dôvodom je, že údaje sú uložené v nefyzickej podobe vo vnútornej pamäti telefónu alebo na externej pamäťovej karte. To je úplne odlišné od atramentu na papieri, ktorý by mohol jednoznačne zvýšiť hmotnosť papiera, aj keď len o málo. Tu je však praktická odpoveď na čudnú otázku

Keď zapisujeme údaje do pamäťového čipu flash mobilného telefónu, v podstate prepíname potenciálny stav v pamäťovom čipe flash. Rôzne potenciály zodpovedajú rôznym stavom, napríklad nízky potenciál je 0 a vysoký potenciál je 1. V rôznych potenciálnych stavoch je energia systému ako celku rôzna. Takto môžeme na výpočet hmotnosti informácie použiť rovnicu hmotnosti a energie E=mc. John D. Kubiatowicz, počítačový vedec z Kalifornskej univerzity v Berkeley, analyzoval hmotnosť údajov týmto spôsobom. Výsledkom jeho výpočtu je, že rozdiel energie, ktorú prináša každý 1 bit informácie, je približne 10^-15 joulov. Po prepočítaní na hmotnosť je to približne 10^-32 kilogramov. Všeobecne povedané, mobilný telefón s kapacitou 256GB môže uložiť približne 200GB údajov. To znamená, že po naplnení sa hmotnosť mobilného telefónu zvýši o 2 x 10^-21 kg. Dokonca aj smietka prachu je stokrát miliónkrát ťažšia ako tieto dáta. Môžeme teda jednoducho povedať, že ukladanie údajov do mobilného telefónu nezvyšuje jeho hmotnosť.

Ako už bolo spomenuté, množstvo dát uložených v mobilnom telefóne nemá priamy vplyv na jeho hmotnosť, tá je daná jeho fyzickými komponentmi. Medzi takéto komponenty patrí batéria, obrazovka a iné hardvérové komponenty. Treba však poznamenať, že množstvo údajov uložených v mobilnom telefóne môže nepriamo ovplyvniť jeho hmotnosť niekoľkými spôsobmi. Po prvé, ak používateľ ukladá do telefónu veľké súbory, ako sú videá alebo fotografie, môže potrebovať častejšie nabíjať telefón, čo môže mať za následok nosenie ťažšej nabíjačky alebo powerbanky. Je to preto, že väčšie súbory spotrebúvajú pri prístupe k nim alebo pri ich prehrávaní v telefóne viac energie z batérie. Po druhé, ak používateľ ukladá do svojho telefónu veľké množstvo údajov, možno bude musieť prejsť na telefón s väčšou kapacitou pamäte. Telefón s väčšou úložnou kapacitou môže mať väčšiu batériu alebo iné komponenty na podporu dodatočného úložného priestoru. To môže spôsobiť, že telefón bude celkovo ťažší. Okrem týchto nepriamych zvýšení hmotnosti neexistuje priama súvislosť medzi množstvom údajov v telefóne a jeho hmotnosťou. Aspoň nič významné.

Medzi množstvom údajov uložených v mobilných telefónoch a hmotnosťou zariadenia neexistuje absolútne žiadna súvislosť. Ak nejaká súvislosť existuje, je úplne vonkajšia a nepriama. Je to preto, že používateľ môže potrebovať príslušenstvo, ak telefón obsahuje viac údajov, ktoré spotrebúvajú viac zdrojov.

Zdroj