Domov Novinky Molekula, ktorá by mohla viesť k neobmedzenej energii

Molekula, ktorá by mohla viesť k neobmedzenej energii

Zdielať

Vedcom sa možno podaril významný prelom v snahe vyrobiť neobmedzenú energiu.

Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Journal of the American Chemical Society sa vedci hlbšie zaoberajú molekulou známou ako azulén, čo je molekula vyžarujúca modré svetlo, ktorá zrejme porušuje základné pravidlá fotochémie. Dúfajú, že pochopenie toho, ako azulén a ďalšie jemu podobné molekuly premieňajú energiu prostredníctvom fluorescencie, nám umožní vytvoriť vlastné molekuly, ktoré budú účinnejšie premieňať fotóny zo Slnka na využiteľnú elektrickú energiu, a tak vytvárať čistejšiu energiu. Tento nápad je súčasťou bežného postupu, ktorým sa snažíme zvýšiť účinnosť solárnych článkov. Ak sa pozrieme do histórie týchto článkov na výrobu elektriny, prvý solárny článok z roku 1883 dokázal premeniť menej ako jedno percento fotónov Slnka na využiteľnú elektrinu. Bol to však len prvý malý krok k vytvoreniu neobmedzenej energie.

Teraz sa solárne články dočkali niekoľkých významných vylepšení a zmien. Hoci ešte nie sme na takej úrovni, aby sme dokázali vytvárať neobmedzenú energiu, máme solárne články, ktoré dokážu premeniť takmer 50% fotónov Slnka na elektrinu, a dokonca aj solárne panely, ktoré vyrábajú elektrinu v tme. Niektorí výskumníci dúfajú, že pochopenie záhady, ako molekula ako azulén funguje, je v rozpore s fotochemickou myšlienkou, ktorú poznáme ako Kašovo pravidlo. Toto pravidlo v podstate pomáha vysvetliť, ako molekuly vyžarujú svetlo, keď sú v rôznych stavoch. Na rozdiel od iných molekúl sa však zdá, že azulén sa Kashovým pravidlom neriadi. „Je to založené na aromatickosti a antiaromatickosti tejto molekuly v rôznych excitovaných stavoch,“ podelil sa o svoje poznatky v tlačovom vyhlásení hlavný autor štúdie Tomáš Slanina. „Aromaticitu môžeme považovať za akúsi vnútornú stabilizáciu tej molekuly. Keď je tá molekula aromatická, je spokojná, je stabilná. Keď je antiaromatická, tak sa zo všetkých síl snaží z tohto stavu nejako uniknúť.“

V prípade azulénu je však stabilný vo svojom základnom stave, ale nestabilný (antiaromatický) vo svojom prvom excitovanom stave. Je to zaujímavý objav, ktorý by mohol pomôcť vedcom k prelomu pri hľadaní neobmedzenej energie. Ako presne by táto neobmedzená energia vyzerala, však zatiaľ nie je jasné. Zatiaľ máme aspoň niť, za ktorú môžeme ťahať.

Zdroj