Domov Novinky Microsoft Windows 10 je plný noviniek a zadarmo

Microsoft Windows 10 je plný noviniek a zadarmo

Zdielať

Microsoft posledné roky bol ako na hojdačke – revolučný operačný systém Windows XP, ktorý dodnes používa mnoho ľudí a spoločností, neskôr Vista, ktorá bola len výsmechov. Povesť čiastočne zachránila sedmička, ktorú nasledovala kontroverzná osmička s aktualizáciou 8.1.

windows 10 01

V týchto dňoch však spoločnosť oficiálne predstavila Windows 10, ktorý má zahodiť minulosť za seba a priniesť nový pohľad na operačné systémy naprieč všetkými platformami. Jeden operačný systém je určený pre počítače, mobily, tablety či dokonca nositeľnú elektroniku.

windows 10 05

Prvým zjavným krokom je preskočenie čísla 9 a označenie novej verzie Windowsu číslom 10. Je to symbol toho, že vývojári začali odznova a chceli vylepšiť svoju pošramotenú povesť kritizovanouo osmičkou. Ďalšia veľká zmena sa týka finančnej stratégie, ktorá prešla na model, ktorý je v dnešnej dobe najviac rozšírený.

Tešiť sa môžu používatelia Windows 7, 8, 8.1 aj Windows Phone 8.1, ktorý jeden rok po oficiálnom vydaní majú možnosť aktualizácie na najnovšiu desiatku zadarmo. Dá sa avšak počítať aj so zľavami v prípade starších verzií, ktoré sú predovšetkým Windows XP ešte stále veľmi rozšírené.

window 10 06

Veľmi žiadanou novinkou je aj návrat ponuky štart, čo bola aj jedna z najviac kritizovaných vlastností verzie číslo 8. Dostane klasickú podobu, ktorá bude obohatená o živé dlaždice. S týmto súvisí aj mód Continuum, ktorý roztiahne menu na celú obrazovku so živými dlaždicami.

Hlasová digitálna asistentka Cortana síce nie je novinka, už teraz je dostupná pre smartfóny, avšak pre počítače príde až s najnovším Windows. Ide o inteligentné hlasové povely, ktoré dokážu vyhľadávať a triediť.

windows 10 cortana 01

Dokáže si poradiť aj s komplikovanými vetami ako napríklad „Cortana, nájdi fotografie vytvorené v roku 2014“. Taktiež pomocou nech môžete ovládať prehrávanie a iné funkcie implementované do nového operačného systému. Dokáže na povel poslať email aj pri inej práci bez otvorenia emailového správcu s nadiktovaným textom, ktorý sama prevedie na text.

Pomerne dôležitou zmenou je nový projekt s kódovým označením Spartan, čo má byť nasledovníkom Internet Exploreru. Má ísť o odľahčenú verziu, ktorá bude podporovať anotácie, PDF, doplnky z prehliadača Chrome a má byť ovládaný aj hlasovou asistentkou Cortanou.

windows 10 02

Zatiaľ však nie je dostupný ani pre Technical Preview verzie, takže projekt je len vo vývoji. Windows 10 bude mať naozaj nízke hardvérové požiadavky, čo je výsledkom multiplatformového zamerania. Konkrétne postačí procesor s 1 GHz taktom, RAM veľkosti 1 GB / 2 GB v závislosti od bitovej verzie systému, 16 GB miesta na pevnom disku a pripojenie na internet s kontom Microsoft.

Zdroj: TS