Domov Novinky MediaTek ako najdominantnejší dodávateľ čipov?

MediaTek ako najdominantnejší dodávateľ čipov?

Zdielať

Analytici z Canalys zverejnili správu o trhu so smartfónmi v 4. štvrťroku 2023 s rozdelením podľa dodávateľov procesorov.

Analýza odhalila, že MediaTek bol použitý ako základ mobilných zariadení v poslednom štvrťroku minulého roka vo viac zariadeniach ako ktorýkoľvek iný výrobca čipov, pričom medziročne vzrástol o 21%. Z hľadiska tržieb si korunu v 4. štvrťroku 2023 odniesol Apple. Mobilné telefóny s čipom vlastnej výroby (ktoré majú len iPhony) priniesli americkej spoločnosti tržby vo výške 87 miliárd dolárov, čo je o 20% viac ako v rovnakom období minulého roka.

Správa zahŕňa len obdobie október-december 2023 a neobsahuje podrobnosti o celom fiškálnom roku. MediaTek, Apple a Qualcomm boli tromi najväčšími poskytovateľmi čipov na celom trhu, zatiaľ čo HiSilicon vlastnená Huaweiom zaznamenala tržby vo výške 7 miliárd USD za 7 miliónov kusov. To znamená, že čínska firma predávala predovšetkým telefóny Nova 12 a Mate 60 s Kirin 9000S za 1000 USD (v priemere) za kus. Ďalším prekvapením z Číny sú telefóny s čipmi Unisoc, ktoré zaznamenali 24% medziročný nárast tržieb aj objemu.

Polovica telefónov so SoC od tohto výrobcu patrila pod Transsion (do ktorej portfólia spadajú značky Infinix, Tecno a iTel), ktoré sú populárne na rozvojových trhoch. Samsung Semiconductor zaznamenal 48% pokles dodávok telefónov s čipom Exynos, čím sa jej štvrťročné príjmy znížili na 5 miliárd USD, čo je o 44% menej ako v minulom roku. V prvej polovici roka 2024 očakávame mierny nárast, keďže Galaxy S24 a S24+ s čipom Exynos 2400 zaznamenali zvýšený predaj, zatiaľ čo Galaxy A55 s čipom Exynos 1480 prichádza na trh tento mesiac.

Zdroj