Domov Novinky Hackeri prerušili vysielanie španielskej TV, nahradili ho RT

Hackeri prerušili vysielanie španielskej TV, nahradili ho RT

Zdielať

Hackeri napadli webové vysielanie španielskej verejnoprávnej televízie RTVE. Namiesto pôvodného vysielania hackeri pustili rozhovor ruskej štátnej televízie RT s bývalým premiérom Katalánska Carlesom Puigdemontom.

Ten je momentálne v Belgicku, kde sa skrýva pred španielskymi súdmi. Doma v Španielsku ho vinia zo vzbury, pretože nelegálne usporiadal referendum o nezávislosti Katalánska v roku 2017. Španielsko čelilo za posledné mesiace takmer štyridsiatim kyberútokom. Incident sa odohral ešte minulý týždeň. Veľkú mediálnu pozornosť však získal až od vyjadrenia šéfredaktorky televízie RT Margarity Simoňjanovej z tohtotýždňového pondelka. Simoňjanová povedala: „Nevieme, kto to urobil. Čestné pionierske. Ale bolo to krásne.“ Skutočný páchateľ je zatiaľ neznámy. Španielsko v posledných rokoch čelí na svojom území nepriateľským aktivitám. Národné kryptologické centrum minulý týždeň informovalo, že Španielsko čelilo za posledné mesiace celkovo 36 kyberútokom na vládne agentúry a strategické firmy.

Na kyberbezpečnostnej konferencii, ktorá sa konala v Madride, obvinilo z niektorých z týchto útokov hackerské skupiny APT29 a Snake z Ruska, APT33 a APT39 z Iránu, Cobalt Gang zo Severnej Kórey a Emissary Panda z Číny. V súvislosti s útokmi španielsky denník El País spomína štyri známe prípady. Prvý sa odohral na prelome rokov 2018 a 2019, keď iránski hackeri z APT39 zaútočili cez dodávateľa na firmu z leteckého priemyslu. O mesiac neskôr zasiahla španielske právnické firmy celosvetová kampaň hackerov z APT33. V treťom prípade ruskí hackeri zo skupiny Snake napadli nemenovanú vládnu agentúru v apríli a júli 2019. O autorovi štvrtého útoku na ministerstvo obrany, ktorý experti odhalili v marci tohto roku, však centrum nechce špekulovať. Malo však ísť o „veľmi agresívny útok“ s „doteraz nevídaným stupňom sofistikovanosti“.

Zdroj: Cybersec