Domov Novinky Hackeri na konzole PlayStation 4 spustili Linux

Hackeri na konzole PlayStation 4 spustili Linux

Zdielať

Rok 2015 ukončila hackerská skupina Fail0verflow vo veľkom štýle. Počas konferencie CHSS predstavili konzolu Playstation 4, ktorú pomocou “reverzného inžinierstva“ hackli a nainštalovali doň Linux. Po nainštalovaní Linuxu zožali na konferencii veľký aplauz, ale to ešte nebolo všetko. Obrovským finále bolo, keď na Linuxe cez emulátor spustili špeciálnu verziu hry Pokémon.

PlayStation 4

Týmto chcela skupina najmä upozorniť, že konzola neponúka takmer žiadne zabezpečenie pred takýmto typom kyber-útokov. Na záver vtipne poznamenali, že pri navrhovaní PS4 museli byť inžinieri pod vplyvom drog. Ďalším bodom bolo ukázať aj to, že na takýchto konzolách by sa možno do budúcna ujal aj linuxový operačný systém, možno aj SteamOS. Z tohto počinu bolo vytvorené aj video, ktoré si môžete pozrieť nižšie. Na sociálnych sieťach ako Reddit to spustilo veľkú odozvu používateľov a ich nespokojnosť k herným konzolám vzhľadom na ich (ne)zabezpečenie.

Zároveň však bolo vidieť, že Linux na konzole bežal, aj keď s radou problémov, no pointa sa na záver roka hackerom určite podarila. Linux nemôže byť na konzole momentálne implementovaný z dôvodu, že dané komponenty nemajú ovládače. Aj preto konzola fungovala v obmedzenom režime. Titul náročnejší na výpočtový výkon by zrejme skončil fiaskom. Na konzole fungovali základné funkcie ako wifi, ethernet, Bluetooth, konektory a iné.

Zdroj: YouTube, GitHub