Domov Novinky Google požaduje publikovanie článkov napísaných AI

Google požaduje publikovanie článkov napísaných AI

Zdielať

Spoločnosť zrejme plánuje vytvoriť agregátor pre svoju spravodajskú službu poháňaný umelou inteligenciou.

Generatívna AI dosiahla v poslednom období obrovský rozmach, čo samozrejme budí obavy že internet by mohol zaplaviť obsah ako generované deepfaky alebo počítačovo spracované články v mienkotvorných médiách. Podľa správy si s tým gigant ťažkú hlavu nerobí, a spoločnosť má platiť pomerne vysoké sumy vybraným vydavateľom za články písané modelom umelej inteligencie, ktorý ešte nebol predstavený verejnosti.

Gigant údajne uzavrel dohodu s viacerými vydavateľmi a ponúkol peniaze za publikovanie článkov na ich weboch písaných práve umelou inteligenciou. Dohoda vyžaduje určený objem článkov po dobu 12 mesiacov a taktiež analytické dáta a odozvy k týmto článkom. Na oplátku im ponúka bezplatný prístup k doposiaľ nezverejneným nástrojom a taktiež štedrú odmenu, ktorá v niektorých prípadoch dosahuje až 10-tisíc amerických dolárov ročne. Objavili sa informácie, že je to pravdepodobne príprava na iniciatívu spoločnosti, Google News, ktorá bola predstavená v roku 2018.

Aj keď sú tu obavy o nečestnom využití podobných nástrojov, táto konkrétna dohoda sa má zameriavať na asistenciu pre vydavateľov s „nedostatkom zdrojov“ na vytváranie agregovaného obsahu z dát poskytovaných inými zdrojmi, ktoré zahŕňajú aj vládne organizácie. Na druhej strane, vydavatelia zúčastnení v programe majú za úlohu dať dokopy zoznam externých webstránok, ktoré pravidelne produkujú obsah relevantný pre ich čitateľov.

Nástroj od Googlu umožňuje vytvoriť stručný sumár článku pomocou umelej inteligencie, ktorý môže byť dodatočne upravený, alebo hneď publikovaný po tom, čo ho skontroluje človek. Spoločnosť vyžaduje tri takéto články denne, jeden newsletter týždenne a jednu marketingovú kampaň mesačne. Znepokojujúci je fakt, že takto generované články nemajú povinnosť byť označené ako generované umelou inteligenciou.

Google túto správu čiastočne potvrdil, zároveň však odmietol špekulácie, že by tieto nástroje mali republikovať prácu iných autorov. Firma sa vyjadrila, že jej cieľom je v spolupráci, hlavne s menšími vydavateľstvami, preskúmať možnosť využitia nástrojov umelej inteligencie v žurnalistike. Experimentálny nástroj je zodpovedne nastavený na pomoc malým, lokálnym novinárom na produkovanie kvalitnej žurnalistiky s využitím faktických informácií z verejných zdrojov – ako napríklad. vládne či zdravotnícke organizácie.

Nástroj nemá nahradiť ľudských žurnalistov v písaní článkov a ani poskytovať overovanie faktov, tzv. fact-checking. Aký je konečný cieľ americkej spoločnosti, nie je jasné. Nie je to však jej prvá iniciatíva v tejto oblasti, už v júli minulého roka bol odhalený nástroj Genesis, ktorý bol prezentovaný ako osobný asistent pre žurnalistov, ktorý vedel generovať kópie správ.

Zdroj