Domov Novinky Google mení AI. Bard nahrádza Gemini

Google mení AI. Bard nahrádza Gemini

Zdielať

Google sa neustále zameriava na rozvoj svojich služieb a nástrojov založených na umelej inteligencii.

Doteraz najznámejším produktom v tejto oblasti bol Bard, ktorá bola reakciou a konkurenciou ku ChatGPT-3 od Open AI. Teraz sa gigant rozhodol skončiť s názvom Bard a mení ho na Gemini, odteraz ho nahrádza a bude dostupný aj ako nová aplikácia pre smartfóny. Na jej uvedenie na trh si však budeme musieť ešte počkať. Ide vlastne o rebranding, pričom doterajšie funkcie zostanú zachované. To však neznamená, že sa nedočkáme noviniek. Firma predstavuje novú aplikáciu Gemini, ktorá umožňuje ľahký kontakt s chatbotom na smartfónoch, a to jak na zariadeniach s Androidom, tak aj s iOS.

Naďalej chatbota možno používať aj prostredníctvom prehliadača, podobne ako to bolo možné s Bardom. Zatiaľ je aplikácia dostupná len v USA a podporuje iba anglický jazyk, neskôr však pre smartfóny príde aj do Ázie (Japonsko a Kórea). Momentálne nie je známe, kedy bude aplikácia dostupná na našom trhu, resp. v iných krajinách Európskej únie. V decembri 2023 Google oznámil, že k Bardovi pribudne Gemini Pro. Pôvodne bol dostupný dokonca iba v angličtine. Spolu s týmto oznámením sa spájal predpoklad, že na začiatku roku 2024 bude uvedený Gemini Advanced, čo je rozšírená verzia modelu, avšak dostupná bude len v rámci nového predplatného Google One.

Služba už má viac ako milión používateľov a ponúka prístup k väčšiemu úložnému priestoru na Google Disku alebo rozšíreným nástrojom. Teraz bude možné v rámci Google One využívať Gemini Advanced, ak sa rozhodnete zaplatiť. Nový plán (Google One AI Premium) bude stáť 19,99 dolárov mesačne, pričom prvé dva mesiace sú zadarmo. Google tiež oznámil zavedenie Duet AI, čo je podpora Gemini pre populárne nástroje dostupné v rámci Google Workspace (Gmail, Dokumenty, Tabuľky, Prezentácie a Meet), ktoré však budú tiež dostupné len v rámci spomínaného plateného plánu.

Doplnené: Okrem rebrandingu spúšťa platenú verziu založenú na výkonnejšom modeli umelej inteligencie. Bard bol poháňaný modelom LaMDA, ale Google v decembri prešiel na Gemini. Teraz služba prevezme názov modelu, ktorý ju poháňa. Zbohom, Bard. Ahoj, Gemini. Je dostupná vo viac ako 230 krajinách a ovláda viac ako 40 jazykov. Je dostupný prostredníctvom web rozhrania, ale možno použiť aj novú aplikáciu Gemini. Je to chatovací bot a môžete s ním komunikovať prostredníctvom textu alebo hlasu. Je však „multimodálny“, čo znamená, že mu ako vstup môžete zadať aj fotografiu alebo ho požiadať o vygenerovanie obrázka.

AI je možné používať bezplatne, ale od dnešného dňa je to riešenie druhej úrovne. Spoločnosť predstavila aj Gemini Advanced, ktorý je poháňaný Gemini Ultra 1.0. Po bezplatnej dvojmesačnej skúšobnej verzii bude Advanced stáť 20 eur za plán Google One AI Premium. Ten zahŕňa 2 TB úložiska a ďalšie výhody služby Google One Premium (One Premium je bežne za 10 USD). Čoskoro Google umožní Gemini aj v službách Gmail, Dokumenty Google a ďalších službách (pôvodne sa to volalo „Duet AI“). Gemini Advanced je od dnešného dňa k dispozícii vo viac ako 150 krajinách, ale len v angličtine (časom sa rozšíri).

1 , 2