Domov Novinky Etiópia nedovoľuje vstup autám so spaľovacími motormi

Etiópia nedovoľuje vstup autám so spaľovacími motormi

Zdielať

Addis Abeba, hlavné mesto Etiópie, sa vyznačuje významným krokom smerom k ekologickejšej budúcnosti.

Krajina minulý rok vynaložila takmer 6 miliárd dolárov na dovoz fosílnych palív, pričom viac ako polovica tejto sumy smerovala na pohon vozidiel. Ako reakcia na to etiópske ministerstvá dopravy a logistiky oznámili, že do krajiny budú môcť vstúpiť len elektrické automobily. Európska únia schválila minulý február zákon, ktorý od roku 2035 zakazuje predaj áut s motorom na fosílne palivá vo svojich členských štátoch. Tento krok nasleduje viacero štátov USA, Kanada, Japonsko, Singapur, India, Nový Zéland a ďalšie krajiny, ktoré už majú plánované podobné zákazy a obmedzenia.

Etiópia však na rok 2035 nečaká a usiluje sa o zákaz vozidiel s fosílnym palivom už teraz. Alemu Sime, etiópsky minister dopravy a logistiky, oznámil dokončenie národného logistického plánu a uviedol, že „bolo prijaté rozhodnutie, že do Etiópie môžu vstúpiť len elektrické automobily.“ Minister Sime zdôraznil zavedenie nových postupov vo strategických záležitostiach a informoval výbor o iniciatívach ministerstva súvisiacich s iniciatívami „Zelená doprava“ po celej Etiópii.

Krajiny sveta a ich plány pre ukončenie predaja nových automobilov so spaľovacími motormi

Sime ďalej vysvetlil, že úsilie o zriadenie nabíjacích staníc pre elektrické autá zostáva dôležitou prioritou. Etiópia investovala obrovské sumy do svojej energetickej infraštruktúry počas posledných 20 rokov (97% jej energie pochádza z obnoviteľných zdrojov). Tento posun smerom k úplnej elektrifikácii, hoci čiastočne motivovaný ekonomickými tlakmi, sa zdá byť tiež súčasťou širšej stratégie, ktorá sa rozvíjala niekoľko desaťročí (hoci nedávny veľmi nepríjemný konflikt ich stál drahocennú zahraničnú menu). Spoľahlivosť elektrickej energie v niektorých častiach krajiny stále nie je uspokojivá. Zdá sa, že ďalším kritickým krokom je zlepšenie konzistencie dodávok elektrickej energie po celej krajine.

Zdroj