Domov Novinky ESET umožní dešifrovanie ransomvéru TeslaCrypt

ESET umožní dešifrovanie ransomvéru TeslaCrypt

Zdielať

Spoločnosť ESET vydala nástroj, ktorý obnovuje súbory zašifrované pomocou ransomvéru TeslaCrypt. V prípade, ak bol používateľov počítač infikovaný jednou z nových verzií tohto typu malvéru, konkrétne ide o TeslaCrypt vo verziách 3 a 4, možno ho odomknúť pomocou kryptografického nástroja vytvoreného spoločnosťou ESET.

Teslascript ransomver

Ten nájdete na stiahnutie na webových stránkach spoločnosti, návod na použitie v anglickom jazyku je v databáze vedomostí spoločnosti. Operátori ransomvéru TeslaCrypt nedávno ohlásili, že ukončujú svoje škodlivé aktivity. Pri tejto príležitosti jeden z analytikov spoločnosti anonymne kontaktoval útočníka cez oficiálny kanál určený obetiam TeslaCrypt a požiadal o univerzálny dešifrovací kľúč.

Žiadosť bola prekvapivo kladne vybavená, čo umožnilo spoločnosti rýchlo vytvoriť riešenie pre používateľov, ktorí stratili prístup k svojim súborom. Ransomvér stále zostáva významnou hrozbou, na ktorú najlepšie platí prevencia. Okrem pravidelnej aktualizácie operačného systému a inštalovaného softvéru či kvalitného bezpečnostného riešenia, spoločnosť odporúča tiež pravidelné zálohovať všetky dôležité a cenné dáta na zabezpečená off-line úložiska. Používatelia by tiež mali venovať zvýšenú pozornosť pri otváraní nevyžiadaných e-mailových správ či príloh. Aktuálne ide o jeden z najrozšírenejších spôsobov , akým sa ransomware šíri.

Zdroj: ESET