Domov Novinky Dimensity 2000 v smartfónoch začiatkom roka 2022

Dimensity 2000 v smartfónoch začiatkom roka 2022

Zdielať

Taiwanská spoločnosť MediaTek zažíva najlepšie obdobie, najmä teraz keď je na vrchole predajov jej čipov v mobilných zariadeniach.

Za jej úspechmi však stoja čipy pre nižšiu a strednú, nanajvýš vyššiu strednú triedu. V high-end segmente teda stále nemá čím konkurovať konkurentom Qualcommu, ale to sa môže zmeniť. Pred niekoľkými dňami oznámili príchod nových modelov čipov Dimensity 2000, ktoré by mali byť založené na 4 nm procese od TSMC. Tie by sa mali dostať na trh začiatkom roka 2022 a telefóny s ňou by mali nasledovať takmer okamžite. Podľa aktuálnych informácií spoločnosť už poskytla vzorky Dimensity 2000 väčšine veľkých výrobcov telefónov na testovanie. Je teda veľmi pravdepodobné, že prvé telefóny by sa mali objaviť v prvých týždňoch (alebo mesiacoch) roku 2022 a budú priamo čeliť vlajkovým telefónom so Snapdragonom 898.

Dimensity 2000 údajne ponúka úplne novú architektúru ARM V9 spolu s jadrami Cortex X2. Výkon je vraj na rovnakej úrovni ako pri Snapdragone 898/895 a MediaTek konečne dobehol náskok Qualcommu. V súčasnosti je napríklad v nevýhode oproti súčasnej generácii s výrobným procesom 5 nm oproti 6 mm. Modernejší výrobný proces však pravdepodobne zvýši aj ceny, takže Dimensity 2000 pravdepodobne nebude lacný kúsok. Ceny telefónov s týmto čipsetom sa teda na čínskom trhu budú pravdepodobne pohybovať od približne 3000 juanov/v prepočte cca 460 dolárov, čo je viac ako minulý rok. Očakáva sa, že samotný čip bude stáť približne 80 dolárov. Samozrejme, stále ide len o špekulácie, ale pravdepodobne bude stále lacnejší ako Qualcomm a ponúkne veľmi zaujímavú alternatívu.

Zdroj