Domov Novinky ChatGPT sa po zákaze vracia do Talianska

ChatGPT sa po zákaze vracia do Talianska

Zdielať

Tvrdí, že vyriešila alebo objasnila problémy, na ktoré upozornili regulačné orgány na ochranu údajov.

Prevádzkovateľ ChatGPT, firma OpenAI, obnovila prístup k svojej službe v Taliansku s tým, že vykonali zmeny, aby vyhoveli talianskym regulačným orgánom. „ChatGPT je opäť k dispozícii našim používateľom v Taliansku,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra AP. „Sme nadšení, že ich môžeme privítať späť, a naďalej sa snažíme chrániť ich súkromie.“ Spoločnosť uviedla, že koncom marca „vyriešila alebo objasnila“ problémy, na ktoré upozornil taliansky úrad na ochranu údajov (alebo GPDP). GPDP obvinil firmu z nezákonného zhromažďovania údajov používateľov a z toho, že nezabránila neplnoletým používateľom v prístupe k nevhodnému materiálu, čo viedlo k zablokovaniu ChatGPT v krajine. Spoločnosť dostala 20 dní na vyriešenie problémov a regulačné orgány v polovici apríla uviedli, že ChatGPT sa môže vrátiť, ak tak urobí do 30. apríla.

Medzi zmeny patrí nový formulár, ktorý môžu používatelia v EÚ odoslať na odstránenie osobných údajov podľa európskeho všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR). Uvádza tiež, že nový nástroj bude overovať vek používateľov pri registrácii v Taliansku, a zverejnila článok v centre pomoci, v ktorom opisuje, ako OpenAI a ChatGPT zhromažďujú osobné údaje, vrátane informácií o kontaktovaní svojho úradníka pre ochranu údajov, ktorý je poverený GDPR. GPDP bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár. Vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra AP, uviedla, že „víta opatrenia, ktoré zaviedla spoločnosť OpenAI“, a vyzvala spoločnosť, aby dodržiavala ďalšie zmeny v overovaní veku a reklamnú kampaň, ktorá bude Talianov informovať o ich práve odmietnuť zhromažďovanie údajov.

Zatiaľ sa zdá, že žiadna z týchto zmien dramaticky nezmení spôsob fungovania ChatGPT v Taliansku. Spoločnosť však bude takmer určite čeliť ďalším výzvam. Španielsko, Kanada a ďalšie krajiny začali alebo zvažujú začatie vyšetrovania jej postupov vrátane toho, ako zhromažďuje údaje na trénovanie svojho veľkého jazykového modelu a aké informácie tento model poskytuje používateľom. A európski zákonodarcovia pripravujú zákon o umelej inteligencii, ktorý by mohol pridať ďalšie požiadavky pre spoločnosti, ako je OpenAI – potenciálne zahŕňajúce niektoré významné nové informácie.

Zdroj