Domov Novinky Budúce smartfóny sa už nikdy nebudú musieť nabíjať

Budúce smartfóny sa už nikdy nebudú musieť nabíjať

Zdielať

Čínska spoločnosť pracuje na miniatúrnej jadrovej batérii pre rôzne zariadenia vrátane smartfónov.

Betavolt Technology pracuje na jadrovej batérii pre rôzne zariadenia, pričom sa inšpiruje komponentmi kardiostimulátora s dlhou životnosťou a vesmírnymi komponentmi. Počiatočný model BV100 je malá batéria s rozmermi 15×15×5 mm, ktorá poskytuje 100 mikrowattov elektrickej energie pomocou rádioaktívneho rozpadu, čo je nový prístup, ktorý sa zvyčajne považuje za rizikový kvôli materiálom, ako je plutónium. Riešenie zahŕňa diamantový polovodič a rozpadajúci sa izotop niklu, ktorý je navrhnutý tak, aby sa zabránilo emisii žiarenia alebo produkcii toxických chemikálií. Čínska firma predstavila typ batérie, ktorá údajne dokáže udržať rôzne zariadenia v prevádzke neuveriteľných 50 rokov bez potreby dobíjania.

Spoločnosť tvrdí, že je priekopníkom v „miniaturizácii batérií pre atómovú energiu“. Startup vtesnal 63 jadrových izotopov do modulu menšieho ako minca a jeho debutový model BV100 údajne produkuje 100 mikrowattov elektrickej energie. Jadrová batéria dokáže vyvinúť napätie 3V a dodáva sa v malom balení s rozmermi len 15×15×5 mm. Podľa spoločnosti sa tieto malé batérie môžu spojiť do série, aby vyprodukovali viac energie. Betavolt predpokladá, že smartfóny zostanú vďaka jadrovej batérii nabité navždy, čím budú tradičné nabíjačky v budúcnosti nepotrebnými. Tieto batérie využívajú na výrobu elektriny rádioaktívny rozpad, podobne ako technológia v kardiostimulátoroch a vesmírnych lodiach. Túto technológiu však ľudia doteraz nepoužívali, pretože rádioaktívny prvok, ako je plutónium, bol príliš riskantný.

Aby sa vyriešili obavy o bezpečnosť, firma vytvára verziu tejto batérie s diamantovou polovodičovou vrstvou a rozpadajúcim sa izotopom niklu. Spoločnosť sľubuje, že z nej neuniká žiadne žiarenie a v zmesi nie sú žiadne toxické chemikálie – nikel-63 sa vraj mení na meď. Tiež dodáva, že jej batéria sa vďaka vrstvenému usporiadaniu nerozhorí ani nevybuchne, ak do nej strčíte. Okrem toho je to odolná batéria, ktorá funguje v extrémnych teplotách od mrazu -60°C až po spaľujúcich 120°C. Do roku 2025 chce firma vytvoriť malé batérie schopné produkovať 1W. Podľa vyjadrenia budú tieto batérie s atómovou energiou riešením pre nekonečné zásobovanie energiou vo všetkých možných scenároch – myslite na letecký priemysel, zariadenia umelej inteligencie, lekárske zariadenia, malé drony, senzory a mikroroboty. Prototyp je v pilotnej fáze a je pripravený na sériovú výrobu. Zatiaľ však nie je známy časový plán, kedy sa dostane na trh.

Zdroj