Domov Novinky Apple predstavil na WWDC nový iOS9. Čo prináša?

Apple predstavil na WWDC nový iOS9. Čo prináša?

Zdielať

Apple na vývojárskej konferencii WWDC 2015 predstavil novú verziu svojho systému pre mobilné zariadenia – iOS9. Než si vymenujeme všetky novinky, je potrebné upozorniť, že novinky nie sú vôbec revolučné a je ich menej. Lenže zavedený trend Applu hovorí, že každý rok na WWDC predstaví spoločnosť novú verziu iOS.

iOS9_novinky_01

V niektorých častiach online prenosu z konferencie Applu nám dokonca pripadalo, že už sme niečo z toho videli na Google I/O vývojárskej konferencii pár dní pred WWDC. Na Google I/O bol predstavený Android M, ktorý si svojou novú verziu obdobne nezaslúži, pretože toho veľa nepriniesol, ale to málo čo priniesol má veľa spoločného práve s iOS9. Ešte treba doplniť, že beta verzia iOS 9 príde za mesiac a to v podobe voliteľného updatu.

Podpora

Rovnako ako minulá verzia iOS8, aj tu zostala podmienka, vlastniť iPhone, iPad alebo iPod a to s pamäťou RAM minimálne 1 GB. Pre oživenie pamäte, ktorá zariadenie to sú, prikladáme obrázok z minulého roka.

iOS8_news_03

Hlasová asistentka Siri

Siri sa naučila to isté, čo nedávno Google prezentoval ako Now on Tap. Pre tých, ktorí nevedia, znamená to akúsi interakciu fungujúci na základe jeho/jej/on/ona. Hrá pesnička, jednoducho sa opýtajte, aké je meno speváka a Siri odpovie. Tiež sleduje emailovú prevádzku a keď si napríklad dohovoríte schôdzku a Siri zistí, že je na ceste z vašej polohy na miesto schôdzky prevádzku, včas upozorní na to, že by ste mal ísť inou cestou a ihneď ponúkne alternatívnu cestu.

iOS9_novinky_02

Ďalej Siri vyhľadáva aj priamo v aplikáciách, vďaka novému API je teda používanieasistentky opäť o niečo príjemnejšie. Ďalšou funkciou je, že keď volá neznáme číslo, Siri okamžite preskenuje všetky emaily a pod číslo napíše miesto a menokto by tak mohol volať. A čo je najlepšie? Všetko sa deje len v rámci telefónu a nič nezasiela ani uchováva servery Applu, preto si môžete byť istí úplným súkromím.

Multitasking

Apple konečne predstavil niečo, čo už konkurencia ako dávno má. Aj na konkurencii priznal, že to nie je nič revolučného. iOS 9 konečne podporuje možnosť, mať dve aplikácie naraz vedľa seba. Buď v možnosti Slide over, kedy môžete cez už otvorenú aplikáciu vytiahnuť panel, na ktorom treba rýchlo odpíšete na Messengera a zase sa prepnete vedľa do rozrobenej práce. V tomto prípade však funguje buď jedno, alebo druhé okno.

iOS9_novinky_03

V Split view režime môžete mať otvorené dve rôzne aplikácie naraz a demonštrované to bolo aj tak, že Tim dvoma prstami ovládal obe aplikácie naraz. Táto funkcia je dostupná iba pre iPady, teda má iPhone 6 Plus smolu, čo je od Applu nelogické, keďže konkurenčný model Samsung Galaxy Note 4 podporuje túto funkciu na rovnako veľkom displeji pohodlne.

Mapy

Apple pridal podporu verejnej dopravy, vrátane podzemného metra. Vie navigovať, ktorým autobusom ísť a kedy a podporuje aj navigovanie medzi zastávkami v prípade prestupu. Bohužiaľ, táto funkcia opäť podporovaná len v USA, v metropolách akými sú Londýne, Toronto, Mexiko City a niekoľkých väčších mestách v Číne.

iOS9_novinky_04

Písanie

Apple vylepšil klávesnicu, ktorú nazýva QuickType. Klávesnica má samozrejme niektoré úpravy pre lepšiu ergonómiu, prichádza však aj s funkciou trackpade, keď na notebooku prechádzate po klávesnici a lepšie tým ovládate potrebné prácu s textom. Ďalej má klávesnica niekoľko užitočných skratiek – vybratie, kopírovanie, vloženie alebo jednoduchšie prepínanie aplikácií na iPade.

iOS9_novinky_05

Novinky

Aplikácia News (novinky) je už súčasťou iOS9. Tu si možno nastaviť záujmy a aplikácie sa sama postupne naučí návyky a záujmy a bude interaktívne servírovať presne to, čo používateľa zaujíma. Prehliadanie noviniek je naozaj krásne – animácie, obrázky, videá a listovanie ako v novinách určite neprekvapí, ale veľmi poteší. Aplikácia bude ale opäť dostupná zatiaľ v Amerike, Veľkej Británii a Austrálii.

iOS9_novinky_08

Poznámky

Vylepšená aplikácie na poznámky teraz vie pokročilejšie formátovanie textu, možnosť vytvorenia check-listu, pridávanie obrázkov či písanie prstom. Ak máte ďalšie Apple zariadenia (vrátane Macu), poznámky sa automaticky zosynchronizujú.

iOS9_novinky_07

Car Play

Táto služba bola už predstavená, teraz však dosahuje ďalšie možnosti. Pri nastúpení do áut podporovaných značiek, nemusíte telefón ani vyberať z vrecka a automaticky sa spustí služba Car Play. Lepšia integrácia a optimalizácia aplikácií priamo od výrobcu automobilu zaručí výborný pôžitok z jazdy.

iOS9_novinky_06

Optimalizácia

Pri vydaní iOS8, zazneli obzvlášť od používateľov s menšou pamäťou problémy, keď sa aktualizácie nechcela nainštalovať z dôvodu vysokej veľkosti samotnej aktualizácie, ktorá presahovala 4,6 GB. Pre nainštalovanie iOS9 už ale bude používateľovi stačiť iba 1,3 GB. Teraz bude synchronizácia osobných a hocikedy aj citlivých dát z iCloudu prebiehať cez dvojfázové overenie, keď sa predíde neželaným osobám a zaistí sa tým vyššia bezpečnosť účtov.

iOS9_novinky_09

Nové Metal API pre vývojárov tiež zaistí až 1,6× vyšší výkon pri o polovicu menší záťaži procesora, čím sa rapídne zvýši celková plynulosť zariadení, aplikácií a predovšetkým hier. Prejaví sa to aj na výdrži batérie, ktorá má byť predĺžená až o hodinu u existujúcich zariadení pri klasickom prevádzke. Ďalšie tri hodiny pridá nový mód nízkej úrovne batérie, ktorá obmedzí funkcie a výkon zariadenia pre zlepšenie výdrže batérie.

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Apple iPhone 6 16GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 6 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 6 128GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple Iphone 6 Plus 16GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 6 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 6 Plus 128GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 5S 16GB poskytuje server Heureka.sk

Zdroj: Live stream