Domov Novinky Apple je druhým najobľúbenejším výrobcom skladacích zariadení

Apple je druhým najobľúbenejším výrobcom skladacích zariadení

Zdielať

Prvým je Samsung a tretím Motorola.

Spoločnosť Apple sa stala súčasťou nového výskumu, ktorý sledoval popularitu skladacích smartfónov na americkom trhu. A hoci v ňom táto firma získala bohaté zastúpenie, má to jeden háčik. V súčasnosti nemá v ponuke žiadnu „skladačku“. Známa analytická firma Counterpoint Research sa rozhodla uskutočniť prieskum, ktorý sa zaberá skladacími smartfónmi na trhu v USA. Dáta ukazujú, že v roku 2022 sa v Amerike predalo cez 4,7 milióna takýchto zariadení. Aké majú ale bežní používatelia názory na tento typ smartfónov? Experti sa to rozhodli zistiť prostredníctvom dotazníka. Z niektorých výsledkov sa nestačili čudovať.

Až 28% opýtaných napríklad uviedlo, že pri výbere ďalšieho smartfónu budú voliť zariadenie so skladacou obrazovkou. Nová technológia je evidentne lákavá a preto sa ňou zaoberá čoraz väčšie množstvo výrobcov. Trhu so skladacími zariadeniami úplne jasne dominuje jedna spoločnosť – Samsung. V dotazníku uviedlo až 46% opýtaných, že ak by si mali kúpiť nové zariadenie, pochádzalo by práve od tohto výrobcu. Na tom by samozrejme nebolo nič zvláštne, veď juhokórejská spoločnosť má v tejto oblasti bohaté skúsenosti. To, čo však vo výskume prekvapilo je, že až 39% opýtaných by si pri výbere nového skladacieho zariadenia vybralo práve iPhone od Applu. Technologický gigant z Cupertina síce v súčasnosti nič takéto nevyrába, no keby s tým začal, určite by zaznamenal veľký úspech.

Na treťom mieste potom skončila spoločnosť Motorola, ktorú by si vybralo 6% opýtaných respondentov. Apple svoj skladací iPhone skutočne chystá. Nepríde však zajtra a jeho cena bude šialená. Američania možno počítajú s tým, že kým si budú kupovať nový mobil, Apple už bude mať v ponuke svoj prvý skladací iPhone. Problém je však v tom, že technologický gigant z Cupertina sa so svojou inováciou nikam neponáhľa. Ako sme zistili ešte minulý rok, prvý skladací iPhone by mal prísť na trh najskôr v roku 2025, pričom je dosť možné, že sa jeho predstavenie presunie až na rok 2027. Do tej doby si budeme musieť vystačiť s klasickými „plochými“ obrazovkami.

Rovnako tak platí, že toto zariadenie bude extrémne drahé. Cena zariadenia bude určite vyššia, ako dnes platíme za ten najdrahší a najvybavenejší iPhone 14 Pro Max. Atakovať by mohla dokonca aj hranicu 2700€ či 2800 €, čo sa zdá ako šialené. Vo svete Apple je však všetko možné. Zaujímavosťou je tiež to, že sa nebude pri svojom prvom skladacom smartfóne spoliehať na ohybný displej tak, ako to robí Samsung alebo iní výrobcovia. Firma bude stále chcieť, aby bolo jej zariadenie odolné a preto využije systém, ktorý má k dispozícii aj Microsoft Surface Duo. Tento smartfón sa dá rozložiť, pričom obsah sa zobrazuje na dvoch uprostred spojených displejoch.

Skladacie displeje sú však plné nástrah, ktoré môžu spôsobiť tie najrôznejšie problémy. Aj preto sa musí výrobca uchýliť ku riešeniu, ktoré bude funkčné a zároveň spoľahlivé. Tým je práve spojenie dvoch displejov do jedného tak, ako to pred rokmi ukázal Microsoft.